in , ,

Џиновски робот оживува во Јапонија

Џиновски робот базиран на лик од класична аниме серија беше подложен на тестирање во јапонскиот град Јокохама.

Масивниот хуманоид наликува на робот од „Mobile Suit Gundam“, популарна ТВ серија од доцните 1970-ти, а може да се види како оди, клечи и гестикулира на видеото од тестот објавено на Твитер во понеделникот.
Роботот, кој се работи од 2014 година, е висок речиси 60 метри и тежи 24 тони, со повеќе од 200 парчиња направени од мешавина од челик и пластика засилена со јаглеродни влакна, според компанијата што го создала.

Тој требаше да се појави во фабриката Gundam во Јокохама, нова атракција која ќе им овозможи на фановите да се запознаат одблиску со креацијата и да научат за тоа како е создадена.
Атракцијата требаше да биде отворена во октомври 2020 година, но, поради пандемијата на коронавирус, посетителите сега ќе мора да чекаат малку подолго.

What do you think?

Written by Pane Stojanov

Пане Стојанов; Македонец; роден во град Велес 17.11.1987 година.
Афтор на велешката веб страна viralno.mk
Со одбрение од главниот администратор Љубомир Пепиќ од Велес: со почеток од 06.11.2021 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Посни плескавици од компири – исклучително хранливи и вкусни

Најонов: Shuffele Dance или Шафел Рејв Танц