in , ,

Загадочни тајни за Мона Лиза кои сигурно не сте ги знаеле

1. Доколку не сте знаеле, Мона Лиза не е името на жената на сликата. На сликата е прикажан портрет на Лиза Герардини, чиј богат сопруг Франческо Дел Џокондо го нарачал нејзиниот портрет, а помалку познатото име на сликата е Ла Џоконда (Џоконда). Името Мона Лиза (или Мона Лиза како што го нарекуваат Италијанците) се преведува како „Мојата дама Лиза“.

2. Наполеон бил заљубен во Мона Лиза, а потоа и во нејзиниот потомок. Сликата на Мона Лиза извесно време висела во спалната соба на францускиот император, а според приказните и легендите, Наполеон со часови гледал во сликата, восхитувајќи се на убавината на Мона Лиза. Се тврди дека Наполеон, поради неговата фасцинација со сликарството, дури се заљубил во убавата Италијанка Тереза ​​Гуадањи, која била потомок на Лиза Герардини.

3. Сликата на Мона Лиза е изненадувачки мала. Влијанието на Мона Лиза врз културата е огромно, но сликата е многу помала отколку што многумина замислуваат. Димензиите на ова масло на дрво се 76,8 x 53 сантиметри и тежи осум килограми.

4. Веѓите на Мона Лиза се тема на дискусија. Имаше тврдења дека Мона Лиза немала веѓи затоа што членовите на високата класа во тоа време модерно ги криеле или отстранувале веѓите. Други тврдеа дека недостатокот на веѓа е доказ дека тоа е недовршено ремек дело. Меѓутоа, деталното дигитално скенирање на сликата во 2007 година откри дека Да Винчи ги сликал веѓите и трепките на Мона Лиза, но тие избледени со текот на времето и биле „жртва“ на реставрации низ вековите.

5. Кога портретот на „Мона Лиза“ првпат бил изложен на јавноста во Лувр во 1815 година, тој хипнотизирал мноштво мажи кои носеле цвеќиња на сликата и и пишувале песни и страсни писма. Тие се собраа во Лувр за да зјапаат во нејзините бистри и огнени очи. Мона Лиза има дури и своја електронска пошта во која се чуваат бројни љубовни писма, кои ги добива и денес.

6. Мажите умреле од љубов кон Мона Лиза. Уметникот Лук Масперо се фрли од четвртиот кат на парискиот хотел во 1852 година, а во својата проштална порака напиша: „Со години очајно се борев со нејзината насмевка. Претпочитам да умрам“. Во 1910 година еден обожавател застанал пред слика и се самоубил со огнено оружје.

7. Мона Лиза е буквално бесценета. Во 1960 година, сликата тргна на турнеја за која вредноста на нејзиното осигурување беше проценета на 100 милиони долари. Но, полисата за осигурување никогаш не била извадена бидејќи премиите за осигурување биле повеќе од трошоците на најдобрата агенција за заштита.

8. По избувнувањето на Втората светска војна, кустосите на Лувр ја сокриле Мона Лиза во 1940 година, плашејќи се дека германските нацисти би можеле да ја присвојат за музејот што Херман Геринг планирал да го отвори во Линц. Сликата повторно била јавно изложена дури во октомври 1947 година.

9. Сликата на Мона Лизте е сместена во посебна (нејзина) просторија во Лувр, каде температурата постојано се следи за да биде во идеални услови во секое време. Сликата се наоѓа зад стакло отпорно на куршуми за да се спречи какво било оштетување или обид за кражба.

10. Портретот на Мона Лиза бил нападнат неколку пати. Ако го погледнете левиот лакт на Мона Лиза, ќе ја забележите штетата што ја направил Боливиецот Хуго Унгаза во 1956 година кога фрлил камен врз сликата. Неколку месеци пред тоа, друг напаѓач фрли киселина на сликата и удри во долниот дел од сликата. Поради тие напади, Мона Лиза беше поставена зад непробојно стакло, што се покажа како ефективно кога во 2009 година лут руски турист на кој му беше одбиено француското државјанство фрли шолја кафе кон сликата.

11. Познатиот уметник Пабло Пикасо бил осомничен дека ја украл Мона Лиза. Мона Лиза беше украдена од Лувр во 1911 година. Цела Франција тагуваше за инцидентот, а глетката на луѓето луди од болка. Илјадници луѓе се собраа во Лувр каде што зјапаа во празниот ѕид на кој висеше слика, оставајќи цвеќиња, пораки и други проштални подароци.
По кражбата на Мона Лиза, Пабло Пикасо бил доведен на сослушување бидејќи веќе имал полициско досие за купување дела украдени од музејот Лувр. На крајот, вистинскиот крадец бил фатен дури во 1913 година. Вработениот во Лувр, Винченцо Перуџа, горд италијански националист, ја прошверцувал сликата криејќи ја под неговиот работен костум бидејќи верувал дека Мона Лиза и припаѓа на Италија, а не на Франција. Откако ја криел две години, Перуџа бил уапсен кога се обидел да ја продаде Мона Лиза на трговец со уметнички дела од Фиренца.

12. Враќањето на Мона Лиза во Лувр инспирираше моден тренд. Жените почнале да и нанесуваат жолта пудра на лицето и вратот, имитирајќи ја златната патека на Мона Лиза, а мускулите на лицето минимално ги поместувале за да ја имитираат нејзината насмевка. Во париското кабаре, танчери облечени како La Joconde (француско име за Мона Лиза) танцуваа смел кан-кан. Мона Лиза го напушти Лувр како уметничко дело и се врати како прва масовна уметничка икона.

13. Неодамнешното истражување покажа дека не се менува насмевката на Мона Лиза, туку човечкиот ум. Прашањето дали Мона Лиза се смее или не долго ги окупира уметниците и историчарите. Во 2000 година, невролошкиот научник д-р. Маргарет Ливингстон објасни зошто се чини дека насмевката на Мона Лиза се менува. Одговорот е од кој агол гледате на портретот и како вашиот мозок ја перцепира видената слика – портретот на Мона Лиза.

14. Во 2005 година, сликата на Мона Лиза беше анализирана на Универзитетот во Амстердам со помош на софтвер за препознавање емоции.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Фатална привлечност – Како да го „разбудите“ Џејмс Бонд во себе и да ја освоите секоја девојка

Ова се четирите НАЈСКАПИ книги на светот