in , ,

Ве мачи стрес пред спиење – Еве кои намирници можат да ви помогнат побрзо да се опуштите

По напорниот ден, се што сакате е квалитетен и длабок сон. Меѓутоа, токму кога си легнувате, ви пречат одлуките и стресниот период во кој се наоѓате.

Ова се намирници кои освен прекрасниот вкус, помагаат да заспиете подобро и побрзо.

Житарици кои содржат сложени јаглехидрати
Храната со едноставни јаглехидрати (т.е. колачи) можеби не се препорачува како нешто што треба да се јаде навечер, туку затоа што житариците кои содржат сложени јаглехидрати можат само добро да му направат на вашето тело. Тоа се јачменот, леќата и се попопуларната и супер здрава киноа, а можете да најдете и вкусни снегулки од житарки. Најдобро од се е што може да се комбинираат со млеко, кое исто како мисиркиното содржи триптофан.

Слатки компири
Слаткиот компир кој со години не е резервиран за американскиот континент е одлично решение за вечера бидејќи освен сложени јаглехидрати содржи и калиум кој ќе ви ги опушти мускулите.компир.

Банани
Вообичаено е верувањето дека бананите се одличен избор за вечерен оброк или како дел од вечерен оброк, а оние кои тврдат дека тоа се во право. Тие ја содржат есенцијалната аминокиселина триптофан, која ни помага да заспиеме, потоа калиум кој ги опушта мускулите, како и магнезиум кој ни помага на неколку начини: го регулира биолошкиот часовник, го зголемува лачењето на мелатонин, го намалува лачењето на „хормонот на стресот. „кортизолот …

Билни чаеви
Разни билни чаеви како чај од камилица, корен од валеријана и маточина содржат бројни антиоксиданси кои го релаксираат и смируваат телото, па можат да ви помогнат полесно да заспиете.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ова се четирите НАЈСКАПИ книги на светот

Домашна маска за мрсна коса: Потребни ви се само 3 состојки кои веќе ги имате дома