in ,

Како правилно да се туширате во зима и да ја одржите кожата мека и хидрирана

Туширањето игра важна улога во одржувањето на хигиената на телото, исто како што може да има значаен терапевтски ефект – не постои подобар начин да се започне или заврши денот од освежителен туш. Меѓутоа, во зима, кога нашата кожа е особено чувствителна на студ, ветер и сув воздух, треба да внимавате на навиките за туширање кои дополнително може да ја влошат сувоста и иритацијата на кожата.

Во продолжение ви го пренесуваме советот на дерматолог за туширање за да ја избегнете сувата кожа во зима.

1. Избегнувајте топла вода
Знаеме дека по студениот ден нема подобар и поудобен начин за загревање од топол туш, но подобро не. Причината? Топлата вода може да ја лиши вашата кожа од есенцијални липиди и протеини кои се неопходни за заштита на кожата од иритација и задржување на влагата. Затоа наместо топла вода, подобро одлучете се за млака.

2. Не користете пилинг за кожа секој пат
Иако е убаво да се користат пилинг за лице и тело, овие абразивни производи можат да ја нарушат рамнотежата. Заштитниот слој на кожата, кој често се нарекува „бариера за влага“, е клучен за одржување на хидратацијата под површината на вашата кожа – а кога е загрозена, ризикувате од сувост, лупење и иритација. Затоа, премногу лупење може да доведе до пукање и општа непријатност. Во овој случај, најдобро е да го ограничите пилингот на еден до два пати неделно.

3. Најдете добар гел за туширање кој е специјализиран за чувствителна кожа
Благодарение на студениот ветер и сувиот воздух, вашата кожа најверојатно ќе биде особено чувствителна во зимските месеци. Затоа, би било добра идеја да размислите да го замените вашиот вообичаен гел за туширање со некој кој е специјализиран за чувствителна кожа. Овие се обично без мирис, бидејќи мирисите може да предизвикаат црвенило или непријатност кога кожата е сува.

4. Не се туширајте предолго
Пократкото туширање не ја штити само околината, туку и вашата кожа.„Важно е да се запамети дека долготрајната изложеност на вода, особено топла вода, може да ја иритира и да ја исуши кожата“, изјави дерматологот Мариса Гаршик за Well + Good. Поставете го тајмерот на 10 минути – ова ќе ви даде доволно време да се чувствувате освежени додека ја штитите вашата кожа.

5. По туширањето лесно исушете ја кожата и дополнително навлажнете ја
Избегнувајте силно триење со крпа после туширање – тоа може да доведе само до непотребно лупење на кожата. Наместо тоа, лесно натопете крпа за да го впиете вишокот вода и веднаш потоа нанесете лосион за тело или млеко. „Клучно е да се нанесе хидратантна крема пред да испари водата од туширањето од површината на кожата“, објаснува дерматологот Ципора Шајнхаус. На овој начин, влагата од туширањето ќе овозможи лосионот целосно да се апсорбира, давајќи и на вашата кожа дополнителна хидратација што и е потребна за да се справи со зимските услови.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 4 ЈАНУАРИ 2022 ГОДИНА

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 5 ЈАНУАРИ 2022 ГОДИНА