in

Рецепт за пушачи и поранешни пушачи: Природен напиток кој ги прочистува белите дробови

Некои состојки го стимулираат излачувањето на токсините од телото. Ако сте пушач или поранешен пушач, вашите бели дробови најверојатно се полни со токсини од цигари. За да ги прочистите, ќе користите пијалок со лековити својства направени од три напивки од билки – ѓумбир, кромид и куркума.

Зошто овие три намирници?
Еве го одговорот:

Ѓумбир
Овој древен зачин се користи уште од античките времиња поради неговите лековити својства. Меѓу другото, помага да се елиминира вишокот слуз во белите дробови.

Кромид
Кромидот, како и лукот, имаат антиканцерогени својства и се одличен другар во бројни малигни состојби. Тоа е особено ефикасно во спречувањето на разни болести на респираторниот систем.

Куркума
Куркума или индиски шафран се полни со витамини и минерали, а исто така содржи и суперздрави омега-3 масни киселини. Има антивирусни, антибактериски и антиканцерогени својства, затоа не заборавајте да ја збогатите секојдневната исхрана со овој зачин. За почеток, додадете го во пијалок што ги чисти белите дробови, за кој рецептот штотуку пристигнува.

РЕЦЕПТ:

состојки:

  • 400 гр кромид
  • 1 литар вода
  • 400 гр шеќер (ако сакате поздрава верзија, користете мед или јаворов сируп)
  • 2 лажици куркума
  • корен од ѓумбир со големина на палец

подготовка:
Додадете шеќер во водата, ставете го на оган и оставете да зоврие.
Исечете ги главите на кромидот на четвртини, исечете го коренот од ѓумбир и додадете во засладената вода. Кога смесата повторно ќе зоврие, додадете ја куркумата и намалете ја топлината на минимум.

Оставете ја смесата да се вари додека количината на вода не се намали за половина. Потоа процедете го и истурете во тегла. Кога ќе се излади целосно, ставете го во фрижидер и чувајте го таму цело време.

како да се користи:
Земајте две лажици од овој напиток наутро на празен стомак и навечер два часа по оброкот.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Една е мајка! Лебед ги носи своите 8 бебиња под крилјата додека плива! (ВИДЕО+ФОТО)

Македонската „Гранд ѕвезда“ ги спакува куферите и реши да замине од МАКЕДОНИЈА – откри и која е неговата најголема желба!