in , ,

Како да бидете свежи наутро без кафе?

Нека овие утрински методи станат навика и будењето ќе биде „мачкина кашлица“. Додека едните се будат лесно наутро, на други им треба хектолитар кафе за да ги отворат очите и да зборуваат.

Постојат неколку трикови што можат да ви помогнат да се разбудите без тоа да биде добро старо силно кафе. Прочитајте што треба да биде дел од вашата утринска рутина, така што вашата енергија е на максимум на почетокот на денот.

1. Изложувајте се на природна дневна светлина
Кога ќе се разбудите, обидете се да добиете што е можно повеќе природна дневна светлина. Не мора да излегувате надвор, само отворете ги прозорците и оставете ја светлината да влезе.

2. Чувајте го алармот подалеку од вас
Ако вашиот аларм е веднаш до вашиот кревет, едноставно ќе го исклучите и повторно ќе заспиете. Но, ако го оставите алармот малку подалеку, ќе мора да станете за да го исклучите. И кога станувате, најтешкиот дел е завршен.

3. Избегнувајте „скролање“ на социјалните мрежи
Колку и да е примамливо, земањето телефон и прелистување на социјалните мрежи може да ја наруши функцијата на мозокот и да го натера телото да прескокне важни фази на будност и да ве доведе директно во фазата на делта. Исто така, може да предизвика стресни реакции ако почнете да одговарате на пораки или да читате нешто негативно.

4. Подгответе облека за тренинг и правете вежби
Вежбањето најдобро ќе ве разбуди, ќе ви даде адреналин, па дури и ќе го стимулира хормонот на среќата. Но, може да биде тешко да станете рано за да ги направите вежбите. Затоа, подгответе ја вашата облека за на тренинг претходната ноќ и кога ќе станете да го исклучите алармот, облечете ја веднаш.

5. Држете се до редовниот распоред
Ако можете, најдобро е да се обидете да одржите редовна шема за спиење. Откако ќе го најдете, ќе ви биде полесно да станете наутро.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Лара Иванова: Бев спремна да накиснам на дождот, само за да ги отпеам моите песни на концертот кај Владо

Македонскиот фудбалски репрезентативец наскоро ќе стане татко: Сестрата на некогашната водителка на „Бекстејџ“ е бремена (ФОТО)