in

Како да се изборите со тегобите во менопаузата

Овој период во животот на секоја жена со себе носи промени. Нивните последици најмногу влијаат на психата, во вид на промени во расположението, чувство на тага, срам… Постојат неколку работи кои можат да ви помогнат да се справите со проблемите на менопаузата.

Дали неодамна сте страдале од промени во расположението, соочени со ненадејни изливи на емоции? Овие симптоми може да се должат на менопауза. Состојбата со менопауза не е само здравствен проблем кој со себе носи проблеми (топлински напади и ноќни потење, сувост на вагината…), туку и бројни психолошки последици.

Тоа неизбежно носи промена во начинот на кој живеете и го доживувате вашето тело, што може да биде исклучително тешко за некои дами. Оваа состојба речиси секогаш е придружена со чести промени на расположението кои се манифестираат со раздразливост, зголемена тага, па дури и депресија. Еве неколку активности кои може да бидат корисни:

Водете дневник
Водењето дневник за симптоми ќе му помогне на вашиот лекар да процени дали вашето лошо расположение има циклична, хормонална основа или можеби страдате од депресија и ако е потребно, ќе ви препише терапија врз основа на тоа.

Збогатете ја вашата исхрана со хранливи материи
Здравата исхрана може да го подобри расположението, додека консумирањето премногу кофеин или слатка храна може да доведе до флуктуации во нивото на енергија. Постојат одредени докази дека недостатокот на одредени витамини, како Б12 и магнезиум, може да влијае на расположението, па затоа се препорачуваат храна богата со овие хранливи материи – зелен лиснат зеленчук, цели зрна и јајца. Конзумирањето масна риба, богата со омега-3, исто така може да го подобри расположението. Препораката е храна со висока содржина на соединенија слични на естроген, како што се соја, леќа и мешунки.

Намалете го внесот на алкохол
Иако алкохолот првично делува како стимуланс, на крајот има седативно и депресивно дејство. Умереното консумирање алкохол треба позитивно да влијае на вашето расположение.

Вежбајте редовно
Сите ги знаеме здравствените придобивки од вежбањето. Физичката активност е особено важна за време на менопаузата со цел да се зачува здравјето на коските. Исто така, истражувањата покажуваат дека луѓето кои редовно вежбаат се посреќни, подобро спијат и имаат поголема самодоверба, што е исто така важно за дамите кои се борат со проблеми со менопаузата. Доколку не сакате интензивни вежби, пробајте брзо одење, јога, пилатес, танцување..

Спиј повеќе
Секој знае дека чувството на замор нè прави мрзливи. Обидете се да спиете што е можно повеќе, а ако имате проблем со несоница, потрудете се да го имате истиот ритам на постојано легнување и будење. Етеричното масло од лаванда има релаксирачки ефект, па можете да ставите неколку капки во дифузорот и да вдишете пред спиење.

Пробајте нешто ново
За многу жени, менопаузата се случува истовремено со некои стресни периоди во животот – децата заминуваат од дома, пензионирањето, грижата за стареењето, болестите… Ова може да биде време да пронајдете нова улога која ќе ве задоволи, како на пример враќање во работете, волонтирате или запишете се на некој интересен курс, кој пак ќе ја подобри вашата самодоверба и расположение.

Размислувај позитивно
Не оптоварувајте се со работи кои не можете да ги промените, вашиот изглед кој неизбежно се менува со годините или не оптоварувајте се со непотребни грижи. Менопаузата не е нешто од кое треба да се срамите и да го криете, ниту пак значи крај на животот. Обидете се да најдете нешто убаво и позитивно во секој нов ден. Ако сè уште ве мачат негативни мисли и лошо расположение, знајте дека не е срамота да побарате стручна помош.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Како се однесуваат хороскопските знаци во врска? Овие карактеристики не смеете да ги игнорирате!

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 16. НОЕМВРИ 2021 ГОДИНА