in ,

Пилешко ризото со печурки

Ризотото, кое многумина го грешат нарекувајќи го рижото, е традиционално италијанско јадење кое потекнува од провинцијата Ломбардија и кое се подготвува на најразлични начини, но секогаш со ориз.

Овој пат се одлучивме за ризото со пилешко месо и печурки.

Потребни состојки:

  • 300 gr пилешко бело месо
  • 1 морков
  • 200 gr печурки
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 2 чаши ориз
  • 1 лажица маслиново масло
  • зачини по желба

Подготовка:

Сварете го пилешкото и исечкајте го на мали парчиња. Зачувајте ја водата во која го варевте пилешкото.

Во тавче пропржете ситно сечкан кромид и малку рендан морков, а потоа и печурките. Додадете го оризот и кога ќе почне да се лепи за тавата додадете ја водата од свареното пилешко. Кога ризотото ќе се намали, додадете го сечканото пилешко и зачините. Украсете со малку свеж магдонос и уживајте.

Извор: Кајгана

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Потребен ви е само еден витамин за да ослабете

Кристина, Анастасија, Миха и Филип од „Дајте музика“ со „Green forces“ ќе ја претставуваат Македонија на Детскиот Евросонг 2021 (ВИДЕО)