in , , ,

НАПРАВЕТЕ НАЈДОБРИ ФРАНЦУСКИ КОЛАЧИЊА: ЕВЕ ШТО ВИ Е ПОТРЕБНО ЗА МАКАРОНСИ СО ЧОКОЛАДЕН ФИЛ!

Макаронсите се едни од најдобрите француски колачиња, а можете да ги подготвите сами дома.

Наместо полнење, можете да ставите обичен џем од кајсија и тие ќе бидат вкусни.

Состојки:

5 белки

100 гр шеќер

180 гр мелени бадеми

260 гр шеќер во прав

3 или 4 кесички боја за гел

Припрема:

Прво мелетеги бадемите и просејте ги. Изматете ги белките, додадете шеќер, боја во прав, потоа бадеми и шеќер во прав.

Подгответе два плеха и обложете ги со хартија за печење.

Ставете ја смесата во вреќа со шприц и оставете ги да се исушат најмалку 40 минути. Печете ги на 150 степени 13-15 минути.

За филот загрејте ја слатката павлака и румот додека не зовријат, па додадете ги во садот со скршеното чоколадо. Покријте и оставете да се стопи.

Кога ќе се олади, истурете во шприц и нанесете на колачињата!

Извор: magazin.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Што е животно и какво значење има

СУПЕР КНИГА АНИМИРАНА СЕРИЈА ЗА ДЕЦА