in , , ,

The Weeknd

Абел Маконен Тесфаје (роден на 16 февруари 1990 година), професионално познат како Викнд, е канадски пејач, текстописец и продуцент на плочи. Забележан по неговиот специфичен глас за пеење со висок фалсет и неговиот единствен тремоло, Тесфаје се смета за влијателна фигура во современата популарна музика. Тој има добиено бројни признанија во текот на неговата кариера, вклучувајќи три Греми награди, пет Американски музички награди, деветнаесет музички награди Билборд, две музички награди на MTV, петнаесет Џуно награди и номинација за Оскар.

Роден и израснат во Торонто, Онтарио, Тесфаје ја започна својата кариера како снимање во 2009 година со анонимно објавување музика на YouTube. Две години подоцна, тој е ко-основач на издавачката куќа XO и ги објави критичките микстејпи House of Balloons, Thursday и Echoes of Silence. Тој брзо се здоби со следбеници и признание од неколку мејнстрим публикации поради неговиот мрачен стил на современ R&B и мистиката околу неговиот идентитет. Во 2012 година, Тесфаје потпиша со Republic Records и повторно ги објави микстејпите во компилацискиот албум Trilogy. Неговиот деби студиски албум Kiss Land беше издаден во 2013 година. Неговиот сингл „Earned It“, од саундтракот до филмот Fifty Shades of Grey (2015), ја освои наградата Греми за најдобра R&B изведба и беше номиниран за најдобра оригинална песна на 88. награди на Оскар.

Тесфаје стекна голем критички и комерцијален успех со неговиот втор студиски албум „Убавина зад лудилото“ (2015). Се најде на врвот на американскиот Билборд 200 и беше меѓу најпродаваните албуми таа година. Со Billboard Hot 100 број еден синглови „Can’t Feel My Face“ и „The Hills“, Beauty Behind the Madness ја освои наградата Греми за најдобар урбан современ албум и беше номиниран за албум на годината.[7] Третиот студиски албум на Тесфаје, Старбој (2016) беше сличен комерцијален успех и го вклучи истоимениот сингл број еден. Старбој ја доби и наградата Греми за најдобар урбан современ албум. Неговиот четврти студиски албум After Hours (2020) го содржи синглот за рекордни светски топ листи „Blinding Lights“ и број еден синглови „Heartless“ и „Save Your Tears“.

Меѓу најпродаваните музички уметници во светот со над 75 милиони продадени плочи, Tesfaye е исто така еден од најстримуваните изведувачи на Spotify. Неговиот сингл „Blinding Lights“ беше најстримуваната песна на Spotify во 2020 година. Тој има неколку рекорди на Билборд топ листите; кои вклучуваат тоа што е првиот уметник кој истовремено ги држи првите три места на топ-листата Hot R&B/Hip-Hop Songs со „Can’t Feel My Face“, „Earned It“ и „The Hills“, како и за најдолго класирање песна на сите времиња со „Blinding Lights“. Во 2020 година, Тесфаје беше на листата на Time како една од највлијателните луѓе во светот.

What do you think?

Written by Pane Stojanov

Пане Стојанов; Македонец; роден во град Велес 17.11.1987 година.
Афтор на велешката веб страна viralno.mk
Со одбрение од главниот администратор Љубомир Пепиќ од Велес: со почеток од 06.11.2021 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Повејќе од само сон

Македонија на чекор до плејоф за Светцко во фудбал во Катар