in ,

Тибетанска медицина – Кои намирници спречуваат болести

Често мислиме дека синузитис, кашлица, чести главоболки и дијареа се јавуваат со доаѓањето на постудено време, но древната тибетска медицина тоа го објаснува поинаку – преку петте елементи со кои е поврзан секој дел од нашето тело.

Иако за многу здравствени проблеми наесен го обвинуваме студеното време, древната тибетска медицина го тврди спротивното – причината е всушност акумулираната топлина во текот на летото, која сега се манифестира во есен.Според традиционалната тибетска медицина, нашето тело, храна, животната средина и целиот универзум се состои од пет елементи: земја, вода, оган, ветер и простор. Секој дел од нашето тело има различни нивоа на овие пет елементи и секој е одговорен за одредени физиолошки функции.

Огнениот елемент создава сè што е поврзано со топлината, а ако овој елемент е нервозен, има остри главоболки и мигрена, синузитис, дијареа со остра болка, сува кашлица и бронхитис, проблеми со црниот дроб и жолчното кесе, инфекции на кожата и треска.

Како да ја ослободите акумулираната топлина во телото?

-Избегнувајте зачинета, кисела, солена и мрсна храна. Најголема закана е алкохолот, а ако не можете да се откажете, тогаш барем намалете ја потрошувачката на лути пиперки, кикирики, кисело овошје и месо.

-Јадете слатка, горчлива храна и храна како грозје, калинки, брусница, ракета, брокула, карфиол… Горчливата храна се базира на елементите на водата и ветерот кои се природно ладни.

-Детоксикајте го дигестивниот систем со супа од ориз. Оваа храна ги чисти сите токсини кои предизвикуваат воспаление додека ја смирува слузокожата на дигестивниот тракт. Гответе ја супата од ориз без сол и консумирајте ја само неколку дена

– Црниот дроб исчистете го со чај од шафран- Зовријте вода, прелијте со 5 стапчиња шафран, оставете да се излади и пијте околу пладне неколку дена. Растението шафран се смета за најмоќното растение за лекување на црниот дроб и крвта додека нежно ја отстранува топлината од телото.

-Користете есенции од сандалово дрво и цвеќиња како парфем. Познато е дека нивниот мирис го намалува дејството на огнениот елемент, ги отвора сетилата и ја зголемува енергијата.

-Заборавете на напорните вежби. Сега е идеално време да се фокусирате на јога вежбите наместо да се оптоварувате со кардио тренинзи и кревање тегови. Вашите бели дробови и црниот дроб ќе ви бидат благодарни за тоа.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The Kelly Family

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 10. НОЕМВРИ 2021 ГОДИНА