in , , ,

Вкусни и брзо готови палачинки со свежо овошје и урда

Палачинките се секогаш добра идеја, а овој пат ќе го збогатиме вообичаениот, веќе добро познат рецепт со свежо сирење, мед и овошје – рецепт во кој сите ќе уживаат.

Без разлика дали за појадок, вечера или како десерт, со палачинки тешко е да погрешите. Лесни се за подготовка, сите ги сакаат, а со нив можете да ги послужите вашите омилени намази, од џем, чоколаден намаз до овошје. Овој пат традиционалниот рецепт заменете го со оваа варијанта со свежо сирење и уживајте во десертот од кој прсти ќе излижете.

Потребни состојки:

  • 170 гр урда
  • 3 јајца
  • 60 гр брашно
  • 60 мл млеко
  • прстофат шеќер
  • прстофат сол
  • Путер
  • Meд
  • Бобинки, по желба

Подготовка:

Одделете ги белките од жолчките.

Жолчките лесно изматете ги со миксер, додадете ја урдата и сè измешајте.

Додадете го млекото и прстофат шеќер и мешајте додека се добро не се соедини.

Додадете просеано брашно и добро измешајте.

Во белките додадете прстофат сол и изматете ги додека не се стегнат. Потоа рачно измешајте ги во смесата со жолчките.

Тавата за печење намачкајте ја со путер, фаќајте ја смесата со лажица и печете ја од двете страни.

Печените палачинки послужете ги со мед и бобинки.

Извор: курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Косовска битка

ФОТО: Докторот и пацијентот