in , ,

Слапшок – Филипински Метала Бенд

Историја за бендот:

Групата Слапшок потекнува од Метро Манила – Филипините. Групата е формирана на 14 февруари 1997 година од неколку студенти на УП Дилиман, со оригиналниот вокал Рејнолд Мунсајак; Наскоро тој беше заменет со братучедот на гитаристот Џери Баско, Џамир Гарсија.

Под големо влијание од американскиот рап од источниот брег, тие свиреа во клубовите во Манила во 1990-тите пред да потпишат за EMI Philippines (сега PolyEast Records) и да го издадат својот деби албум, 4th Degree Burn, во 1999 година. Групата има издадено шест албуми и се сретна со одржлив комерцијален успех на Филипините, особено со нивниот трет албум, Project 11-41. Тие беа номинирани за бенд на годината на NU107 Rock Awards во 2001 и 2002 година, а во 2003 година беа номинирани за најдобар изведувач од MTV Asia. Басистот Ли Надела исто така беше прогласен за басист на годината на NU107 Rock наградите во 2001 година.

Бендот беше вклучен на првиот албум во живо на Ривермаја, Live and Acoustic, снимен и снимен на 18 мај 2002 година од концертот „Double Trouble: Akoustik Rampage“ одржан во Музичкиот музеј, Гринхилс, Сан Хуан.

Во 2007 година, Slapshock го издаде својот втор компилациски албум, Recollection, колекција од нивните најголеми хитови и вклучува нова песна, „Sigaw“ (Shout). Slapshock го издаде својот шести албум, Cariño Brutal во 2009 година. Тие снимија музички спотови за нивниот втор сингл, „Like Eskimo“, како и „Cariño Brutal“ од нивниот истоимеен албум од 2009 година.

Тие беа гостински VJ артист на MYX за месец август 2010 година. Kinse Kalibre, нивниот седми студиски албум, беше објавен во 2011 година, со неговиот водечки сингл „Ngayon Na“, кој три дена по ред беше на врвот на топ 10 на Myx Daily. Нивниот втор сингл за албумот беше хард рок песна наречена „Лангит“.

Во 2014 година, тие потпишаа со етикетата на apl.de.ap BMBX Entertainment. Во октомври 2020 година, басистот на бендот Ли Надела објави дека бендот се распаднал. На 26 ноември 2020 година, вокалистот Џамир Гарсија беше пронајден мртов во својот дом поради самоубиство со бесење.

Членови :
Конечна постава
Џамир Гарсија – главен вокал (1998–2020; почина во 2020 година)
Ли Надела – бас гитара (1997–2020)
Lean Ansing – главна гитара (1997–2020)
Чи Евора – тапани (1997–2020)
Џери Баско – ритам гитара, резервни вокали (1997–2020)

What do you think?

Written by Pane Stojanov

Пане Стојанов; Македонец; роден во град Велес 17.11.1987 година.
Афтор на велешката веб страна viralno.mk
Со одбрение од главниот администратор Љубомир Пепиќ од Велес: со почеток од 06.11.2021 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Фејсбук групата Рецепти за Храна и Здравје е се поголема и поголема, а членовите се, се поактивни

Местото е како од бајките – еве во каков раскош живее Зоран Заев со СОПРУГАТА и како изгледа куќата во која што е роден