in ,

Ранго Американски Анимран Филм

Ранго е американски компјутерски анимиран западен комедија филм од 2011 година, режиран од Гор Вербински според сценарио на Џон Логан. Копродуциран од Вербински со Греам Кинг и Џон Б. Карлс, во филмот глумат гласовите на Џони Деп, Исла Фишер, Абигејл Бреслин, Нед Бити, Алфред Молина, Бил Наји, Стивен Рут, Хари Дин Стентон, Реј Винстон и Тимоти. Олифант. Заплетот на филмот се фокусира на Ранго, камелеон кој случајно завршува во градот Дирт, истурена станица на која очајно му е потребен нов шериф. Ранго беше продуциран од Paramount Pictures, Nickelodeon Movies, Verbinski’s Blind Wink Productions, King’s GK Films и Industrial Light & Magic.

Ранго беше премиерно прикажан во Вествуд на 14 февруари 2011 година, а беше објавен во Соединетите Држави на 4 март 2011 година, од Paramount Pictures со силно позитивни критики. Филмот беше и голем критички и комерцијален успех, со заработка од 245,7 милиони долари наспроти буџет од 135 милиони долари. На 84-тото доделување на Оскарите, филмот ја освои наградата за најдобар анимиран филм, што го прави првиот филм кој не е на Дизни или Пиксар кој победил по „Среќни стапала“ од 2006 година и последен што победил до „Спајдермен: Во стихот на пајакот“ од 2018 година.

Линк за дирктно гледање на филмот со превод: RANGO

What do you think?

Written by Pane Stojanov

Пане Стојанов; Македонец; роден во град Велес 17.11.1987 година.
Афтор на велешката веб страна viralno.mk
Со одбрение од главниот администратор Љубомир Пепиќ од Велес: со почеток од 06.11.2021 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП ОД 8 ДО 14 НОЕМВРИ 2021 ГОДИНА

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 8 НОЕМВРИ 2021 ГОДИНА