in ,

Како да го промените вашиот живот од корен: Потребно ви е само 1 нешто

Како да го промените животот и да бидете посреќни – едноставно е, станете благодарни! Еве неколку техники кои ќе ви помогнат да ја разбудите благодарноста во себе!

Има едно нешто што секогаш и секаде може да ни донесе среќа, но и да ги промени животите на подобро – благодарноста! Да се ​​биде благодарен не е секогаш лесно, бидејќи постојано сме нурнати во некои грижи и проблеми. Сепак, благодарноста се учи и практикува, а кога ќе ја стекнете, ќе ви го подобри здравјето, ќе ви го подобри квалитетот на животот и ќе донесе среќа и енергија за нови животни победи. Современите невролози се убедени дека ако некој е навистина благодарен, тој е посреќен и поздрав.

Благодарноста и фокусирањето на позитивното генерално го нормализира спиењето, ја ублажува анксиозноста и го намалува ризикот од депресивни болести. Благодарноста помага да се подобри расположението, да се намали заморот и воспалението во телото. Емоцијата на благодарност обезбедува позитивен став кон луѓето околу вас и ве ослободува од притисоци и стрес. Исто така, благодарноста го стимулира хипоталамусот, што се рефлектира во метаболизмот и отпорноста на стрес. Хипоталамусот ги контролира хормоните кои се одговорни за важни витални функции: телесна температура, емоционални реакции, апетит, сон. Кога сте благодарни, во телото се активира хормонот на среќата допамин, кој е одговорен за вашето чувство на задоволство.

Бидејќи благодарноста понекогаш е тешко да се разбудиме во себе, особено кога сме во предизвикувачки ситуации, ви пренесуваме 3 начини како да ја активирате, станете свесни и да ја примените:

1. Водете дневник за Денот на благодарноста секој ден. Напишете во него работите за кои сте благодарни, корисно е да наведете најмалку три. Најдобро време за пишување дневник е наутро (почеток на денот), бидејќи на тој начин ќе се мотивираме и ќе бидеме свесни за добрата енергија или пред спиење за да можете подобро да спиете и да го намалите ризикот од несоница.
2. Обидете се секој ден да им кажувате на другите што цените во нив. Кажете им БЛАГОДАРАМ на другите луѓе, покажете колку се грижите за нив и дека сте благодарни за се што прават за вас.
3. Гледајќи се себеси во огледало, размислете за вашите лични квалитети, добри квалитети, достигнувања и успеси. Бидете благодарни за сето добро што го имате и за секоја победа што сте ја постигнале во животот.

Седнете удобно на столици, софи и фотелји. Затворете ги очите и фокусирајте се на дишењето. Земете три длабоки вдишувања и издишете, почувствувајте како чука срцето. Запомнете го секој период од вашиот живот кога сте биле благодарни за она што некој го направил за вас. Визуелизирајте ја таа ситуација и тоа чувство.

Разбудете чувство на благодарност. Сега, додека вдишувате, кажете си „Добро“ (што значи дека така се чувствувате кога сте благодарни). Додека издишувате, кажете „Јас давам“ (што значи дека емитувате благодарност до целиот свет). Поентата не е само да кажете „благодарам“, туку тоа да го почувствувате буквално во секоја клетка од вашето тело.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Три видеа од пет сета за гем сет и меч: Rafael Nadal против Benn Sarris

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 27 ОКТОМВРИ 2021 ГОДИНА