Лекции за бракот кои ќе ги научите на потешкиот начин


Секој што бил во брак повеќе од седум дена, веќе имал можност да научи неколку важни лекции.

Честопати излегува дека ова парче хартија, што значи дека сте во брак, претставува голема промена и дека животот во врска, и во брак, воопшто не изгледа. Далеку од тоа дека бракот е нерешлива мистерија која само ни носи товар на грбот, па повторно, за да биде успешен бракот, можеби ќе треба да научите некои лекции на потешкиот начин. Но, колку и да звучи тешко, тие ви даваат потенцијал да имате брак кој трае и во кој се чувствувате задоволни. Покрај тоа, токму овие тешки лекции можат да ве спасат од развод.

Подобрувањето на бракот прво бара од вас да ја подобрите сопствената личност
Првиот чекор за подобрување на секоја врска е да го поставите прашањето “што можам да направам за да бидам подобра личност?” Кога имате какви било проблеми со себе, имате тенденција да ги проектирате, без разлика дали сте свесни за тоа или не, на друга личност. Во случајов со оној со кој го делиш животот. Успехот во бракот не се базира само на пронаоѓање на вистинскиот партнер, туку и на ТИ што си вистинскиот партнер. Важно е да го дадете најдоброто на вашата сакана, за да можете да го добиете истото.

Гордоста во бракот е коренот на секој проблем што ве влече на дното
Сигурно сте слушнале дека се вели дека гордоста е коренот на секој проблем и лоша врска во бракот. Тоа не е само некоја стара изрека, туку најголемата вистина што постои. Гордоста може да ја прекине секоја врска, без разлика дали станува збор за вашиот брак, семејство или пријателство. Да се ​​биде премногу горд значи да имате проблем да ги признаете сопствените грешки. Иако никој не сака да прави грешки, не можете да очекувате дека секогаш сте во право, и никогаш не признајте му на сопругот дека сте згрешиле.

Потребна е ранливост
Да се ​​биде ранлив значи да се отвориш пред некого и да си дозволиш да бидеш во позиција во која може да бидеш емоционално повреден. Иако ова може да звучи лошо, па дури и застрашувачки, тоа е навистина неопходно за здрава врска. Од друга страна, може да бидете ранливи само пред некој на кого апсолутно му верувате, а личноста што сте со баба треба да биде таква.

Интимноста е неопходна, но не е само физичка
Кога ќе го слушнете терминот интимност, најверојатно мислите на физички сексуален контакт. Меѓутоа, иако физичката интимност е важна, постои и друг тип на интимност кој е поважен од него, а тоа е емоционално. Да се ​​биде емотивно интимен со некого значи да се поврзеш со него на длабоко лично ниво и да се чувствуваш поблиску до партнерот отколку со која било друга личност.

Вие сте тим – или победувате или губите заедно
Со гордост и тврдоглавост, неизбежно доаѓа потребата да се победи во секоја битка. Меѓутоа, ако се стремите кон лична победа, онаа што го претвора вашиот сопруг во губитник, вие полека, но сигурно ја губите битката за вашиот брак. Можеби изгледа како да победувате на почетокот, но на долг рок всушност губите нешто повредно од една дискусија.

Извор: srekja.mk

Previous Го одмарате телото но заборавате дека треба да ја одморите и душата
Next СРЕЌЕН НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП ОД 11 ДО 17 ОКТОМВРИ 2021 ГОДИНА

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *