in , ,

Веднаш по будењето пијте вода, но на овој начин: Тајната на долговечноста на Јапонците се крие во една состојка

Која е тајната на долговечноста? Здравата исхрана и физичката активност се предуслови, но покрај нив неопходно е да го негувате здравиот дух  и енергијата. Јапонците кои доживуваат 100 години имаат одредени навики и рутини во животот кои може секој да ги применува, а еве што ќе ви помогне да го зачувате здравјето и да бидете долговечни.

  • Не пијте кафе повеќе од едно на ден
  • Не јадете по 17 часот
  • Јадете колку што е можно помалку мрсна храна
  • Пијте многу вода наутро, а помалку навечер. Најдобро време за спиење е од 22 часот до 6 наутро

Важно е да внесувате што повеќе свежо овошје и зеленчук, а се издвојуваат овие сокови:

Морков + ѓумбир + јаболко – го поддржува и чисти имунолошкиот систем

Јаболко + краставица +целер – го намалува холестеролот

Домат + морков +јаболко – ја подобрува бојата на кожата и го елиминира лошиот здив

Горчлив бибер + јаболко + млеко – го спречува лошиот здив, помага при настинка и температура

Портокал + ѓумбир + краставица – ја подобрува влажноста на воздухот и му прави детокс на телото

Ананас + јаболко + лубеница – отстранува вишок сол, ја храни бешиката и бубрезитеЈаболко + краставица + киви – ја хидрира кожата и телото однатре

Главен совет – пијте вода на празен стомак!

Јапонската тајна за долговечност е да испиете чаша вода веднаш по будењето. На овој начин ќе го забрзате метаболизмот, ќе го хидриратебтелото, ќе имате повеќе енергија и поубав ќе ви започне денот.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Мајка слушнала како плачат нејзините близнаци, а кога видела што прават не можела да поверува! (ВИДЕО)

Авион се заглавил под пешачки мост: „Можеби возачот донел погрешна одлука“ (ВИДЕО)