Направете вкусно и здраво смути од капини за 4 минути! (РЕЦЕПТ)


Антиоксидантното смути од капина не е само освежително, туку е и неверојатно здраво. Овој пијалак кој е комбинација од свежи капини, млеко, протеини и ленено семе, кога еднаш ќе го направите со сигурност ќе стане вашиот омилен појадок.

Капините се еден од најздравите плодови со минимални калории. Затоа, најдобар начин да се консумираат капини во нивната сурова форма е во вид на пијалак. Тие се богати со витамин Ц и се одличен извор на растворливи и нерастворливи влакна. Тие имаат антиканцерогени својства, го заштитуваат срцето, а исто така го засилуваат имунитетот. Рецептот за совршено смути од капини е едноставен и ќе ви одземе не повеќе од 4 минути, содржи 209 калории, 12 грама масти, 21 грам јаглехидрати и 8 грама протеин.

Состојки: 

  • 1 шолја свежи капини
  • 2 шолји млеко
  • 1/4 шолја ленено семе

Начин на приготвување:

  • Ставете ги сите состојки во блендер да се соединат
  • Ставете го приготвеното смути во чаша и уживајте во неодоливиот вкус

Извор: srekja.mk

Previous Престанете да броите калории – 3 клучни нешта од кои зависи слабеењето
Next СРЕЌЕН НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП ОД 27 СЕПТЕМВРИ ДО 4 ОКТОМВРИ 2021 ГОДИНА

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *