in ,

Храбра тинејџерка спаси верверички насреде евакуацијата поради ураганот Ида

(ВИДЕО) Минатиот месец, откако ураганот Ида го погоди Њу Орлеанс, 15-годишната Бејли Вилавасо и нејзиното семејство мораа да бидат евакуирани од градот. Но, дури и среде сопственото искушение, оваа девојка најде време да им подаде рака на неколку ситни души чии животи беа целосно превртени од силната бура.

Се се случи кога виде гнездо на земја. Се испостави дека ураганските ветрови предизвикале гнездото на верверица да падне од дрвото до тревата подолу. Внатре имаше три верверички, но нивната мајка ја немаше никаде. Бејли знаеше дека мора да им помогне. Таа истрча дома и ги зеде кутијата и пешкирот пред да им дојде на помош.

„Ги исушив верверичките со крпа и ги ставив во кутија со постелнина. Верверичките беа крајно летаргични и се собраа да се загреат“ – рекла девојката.

Добродушната тинејџерка не само што ги спаси од студ, туку се обрати и до член на семејството кој е ветеринар за да научи како да ги храни бебињата верверички. И со тоа, Бејли официјално стана верверичка за посвојување – и овие бебиња се чинеше дека го знаат тоа.

„Кога вервериците почнаа да јадат се, тие почнаа да добиваат енергија. По околу 24 часа, тие станаа доволно силни, па почнаа да трчаат и да играат. Верверичките почнаа да се качуваат и трчаат по мене.“

За повеќе кликенете на наредниот линк: спаси верверички

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Места во домот каде никогаш не треба да ставате свежо цвеќе ако не сакате пребрзо да овене

Откријте дали некој ве сонувал во последно време