in ,

Сите ќе ве прашаат за рецепт: Најдобриот сос за тестенини со само 3 состојки

Марсела Хазан, родена Италијанка, која живеела и починала во САД, била позната готвачка и авторка, а во својата книга ја открила тајната на нејзиниот најдобар сос од тестенини.

Токму овој сос списанието „Делиш“ го прогласи за најдобар во светот, а потребни ви се само три состојки.

  • – домат
  • – кромид
  • – путер
  • – (сос по желба)

Во тенџере ставете половина лук, без сечкање, додајте многу путер и кратко пропржете. Додадете изгмечен домат и варете на тивок оган 45 минути. Марсела тврдеше дека лукот или другите состојки не треба да се исецкаат. Само додадете да се готви се заено и измешајте ги вкусовите.

Извор: Курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Се делеа и мекици: Ислам е името на првото бебе Авганистанче во Македонија

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 6 СЕПТЕМВРИ 2021 ГОДИНА