in ,

Ноктите откриваат колку сте здрави – Какви промени можат да се појават на нив и што значат тие

Ако не можете да внесете доволно од овие витамини и минерали преку храна, побарајте ги во форма на додатоци во аптека.

Ноктите можат да кажат многу за вашето здравје, особено за тоа кои витамини и минерали ви недостасуваат во вашето тело. Затоа, погледнете го нашиот текст, потоа во вашите нокти и откријте дали имате проблем.

Бели дамки
Најчестата промена што се јавува на ноктите се белите дамки – професионално наречени леуконихија, кои не се сериозно нарушување, но би било добро да ги поправите. Најчесто се јавуваат поради оштетување на ноктите, дури и некои помали што можеби не сте ги забележале. Покрај тоа, тие се јавуваат кога некое лице има недостаток на цинк.

Бели ленти
Ако се појават бели ленти низ целата површина на ноктот, тоа може да укаже на труење со арсен или талиум, така што дефинитивно треба да одите на лекар, како и кога целиот шајка ќе побели – може да имате срцеви заболувања или дијабетес.

Вертикални набори
Во прилог на ленти и точки, на ноктите може да се појават вертикални брчки, што укажува на проблеми со варењето, недостаток на витамин Б12 и железо – тоа често се случува со веганите.

Кутикули
Ако кутикулите се појавуваат постојано, тоа значи дека ви недостасуваат протеини, витамин Ц и фолна киселина, а ако ноктите се кршливи и пукаат, зголемете го внесот на витамин А и железо.

Бледи нокти
Бледите нокти покажуваат дека циркулацијата е слаба, и можно е да се работи за анемија и ниско ниво на енергија во црниот дроб и бубрезите. Од друга страна, ако бојата на ноктите ви стане темноцрвена, крвта веројатно ќе престане да консумира тешка, солена и мрсна храна.

Како да се нормализираат плочите на ноктите?
За да го подобрите здравјето на вашите нокти, прво треба да ја смените исхраната, и дури потоа да преминете на грижа. Комплексот калциум, желатин и витамин Б се добри за ноктите Со доволен внес на витамин Д, можете да ги излечите вертикалните брчки, а фолната киселина и витаминот Ц се добри против кутикулите и лупењето на ноктите.

Ако не можете да внесете доволно од овие витамини и минерали преку храна, побарајте ги во форма на додатоци.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0

Генијален изум – Стари автомобили претворени во чамци

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 4 И 5 СЕПТЕМВРИ 2021 ГОДИНА