in , ,

Архитектонското чудо на Малме – Искривениот облакодер кој изгледа како да ќе падне во секој момент

0
Image: 483289887, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Пионер на самоодржлива архитектура. Turning Torso е нео-футуристички облакодер во Малме, Шведска. Дизајниран е од шпанскиот архитект Сантијаго Калатрава и завршен во 2005 година, и се базира на неговата скулптура на човечко суштество што се извртува.

Тоа беше првата кула во светот што се „искриви“ и од 190 метри е највисоката зграда во Скандинавија. Пасијанс без прозорци: Зграда со посебна и важна намена што може да издржи нуклеарен напад Кога ги отвори вратите, во 2005 година, заоблениот торзо со вртење со своите 190 метри беше највисокиот облакодер во Скандинавија, највисоката станбена зграда во Европската унија и втората највисока во Европа.

За повеќе кликнете на нредниот линк: Архитектонското чудо на Малме

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Носите исти гаќи два дена: Еве што може да ви се случи

Хороскопски знак кој вреди како злато – Зошто на секого му е потребна ДЕВИЦА во животот