in , ,

Рецепт за природна паста за заби од кокосово масло која можете да ја направите сами

Кокосовото масло отсекогаш било одлично за нашата кожа, но дали сте знаеле дека е добро и за нашите заби?

Во една неодамнешна студија, беше откриено дека кокосовото масло е доста ефикасно против кариес, па зошто да не ги четкате забите со тоа?
Кокосовото масло е лесно достапно и не е премногу скапо, а вие можете брзо и лесно сами да направите паста за заби од кокосово масло. Подготвен е главно од кокосово масло, сода бикарбона, се разбира, еритритол, сол и масло од пеперминт (за вкус).

Зошто треба да ја претпочитате оваа паста за заби?

1. Нема флуор
Флуорот се чини дека е една од главните причини за расипување на забите и е голем дел од повеќето пасти за заби што се користат денес.

2. Го чува емајлот
Расипувањето на забите влијае на речиси сите, а неодамна беше откриено дека кокосовото масло го забавува растот на соевите на Стрептококус. Може дури и да го запре врзувањето на стрептокок мутанс со забната глеѓ.

3. Делува како антибиотик
Кокосовото масло делува како природен антибиотик и помага во намалување на воспалителните процеси во устата, дури и ако едноставно го користите како средство за плакнење на устата.

4. Тоа е природно
Да бидеме јасни, во последно време сите ние се обидуваме да најдеме поприродни и помалку штетни начини за одржување на хигиената дома, кога станува збор за грижата за нашето тело и организам. Бидејќи оваа паста не содржи штетни хемикалии, ова е дефинитивно подобро решение за вашите заби на долг рок.

5. Безбедно е
Пастата за заби од кокосово масло е безбедна за целото семејство. Никогаш нема да мора да се грижите дали децата или миленичињата јадат малку тестенини како уживање.

По сето погоре, подолу е рецепт за правење домашна паста за заби.

Состојки:

  • 6 лажици кокосово масло
  • 6 лажици сода бикарбона
  • 15 до 20 капки есенцијално масло (пеперминт, еукалиптус или грејпфрут)
  • 1 лажица стевиа (или повеќе ако сакате посладок вкус во устата)

Подготовка:

Малку растопете го или омекнете го кокосовото масло, потоа измешајте ги другите состојки и добро измешајте за се добро да се соедини. Потоа смесата ставете ја во мала стаклена тегла.

Оставете да се излади целосно. Користете со не туркање на четката во стаклен сад, туку извадете ја количината паста доволна за миење, на пр. со дрвено стапче (како за сладолед) што го фрлате подоцна. Или, користете чиста лажица секој пат.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Преслатко куче обожава да плива а сопствениците мораат да го „подмитуваат“ за да излезе од базенот

0

ФОТО: 31 ИТЕРЕСНИ И ПО МАЛКУ КОМИЧНИ СЛИКИ – 13 ДЕЛ