in ,

Никогаш нема да погодите: Знаете ли зошто на фармерките има и мал џеб?

Веројатно сте го забележале, но ретко кој знае за што служи едно мало џепче од страната кое го има на речиси секој пар фармерки кои ги имате дома. Функцијата е интересна, но денес целосно непотребна.

Своевремено Стив Џобс се пошегува дека џебот е направен за во него да собере iPod, но, со оглед на тоа дека фармерките се со векови постари од овие гаџети, одговорот не ја решава мистеријата.

Барем сè додека не беше откриена нова, интересна теорија на основачот на компанијата Levi’s.

Прочуеното џепче на фармерките изгледа е направено кон крајот на 19-от век од следната причина: во текот на „златната грозница“ која се случувала во тој период, каубоите ги носеле своите џебни часовници по елеците и така ги оштетувале и губеле.

Тогаш, најпознатиот произведувач на фармерки го додал малечкиот џеб за каубоите да имаат каде да го сместат часовникот.

Признајте дека никогаш немаше да погодите.

Извор: skopje24.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Апликацијата која го открива расположението на вашата мачка – Tably

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 23 АВГУСТ 2021 ГОДИНА