in , , ,

БРЗИ КИФЛИ: Тесто меко како сунѓер, повкусни не сте пробале!

Состојки:

600 гр мазно брашно
1 прашок за пециво
1 лажичка сол
1 дл масло
1 павлака
1 сув квасец помешан со 2 дл топло млеко

Подготовка:

Замесете тесто, расукајте круг, исечкајте ги триаголниците и свиткајте ги кифлите.
Додека рерната се загрева до 180 Целзиусови, кифлите се „одмараат“.
Премачкајте со јајце и печете 15 минути.

Извор: vistina.com.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0

ФОТО: 31 ИТЕРЕСНИ И ПО МАЛКУ КОМИЧНИ СЛИКИ – 13 ДЕЛ

Апликацијата која го открива расположението на вашата мачка – Tably