in ,

Исхрана во менопауза – Овие намирници ќе ви ги ублажат непријатните симптоми

Кога жената ќе започне со менопауза, првенствено зависи од генетиката, начинот на живот, изложеноста на стрес и други околности што ги придружувале во текот на нејзиниот живот.

Многу жени, кога влегуваат во менопауза, или менопауза, почнуваат да забележуваат разни промени, особено топли бранови, односно топлотни бранови, несоница, чести промени во расположението, раздразливост, слаба концентрација, депресија, ноќно потење, а за многу жени менопаузата е тортура.
Ако сте жена во таа фаза од животот, не мора да се откажувате и да се помирите со страдањето бидејќи сеуште може да се направи.

Балансираната исхрана богата со витамини е од големо значење, советува гинекологот Ирмгард Зирден. Таа посочува дека некои видови храна можат благо, но ефикасно да ги ублажат симптомите на менопауза. Зирден е дури и еден од авторите на книгата за готвење што содржи рецепти со оваа храна.
Ова се фитоестрогени растенија, кои природно содржат фитоестрогени, соединенија слични на човечкиот естроген, за кои се верува дека можат да го компензираат неговиот недостаток. Количината на естроген се намалува, имено, кога жените се приближуваат кон крајот на репродуктивниот период, што може да предизвика непријатни симптоми на менопауза.

Храната богата со фитоестрогени вклучува производи од соја, семки од лен и тиква, мешунки, житарици, бобинки и јаткасти плодови како боровинки и сливи. Брокулата и руколата, исто така, ќе помогнат во ублажувањето на симптомите на менопауза, како и лукот.

Во прилог на она што го јадат, жените треба да внимаваат на времето од денот кога јадат, вели докторот.

Таа не советува да се јаде сурово овошје и салати навечер, бидејќи тогаш цревата треба да работат премногу напорно во текот на ноќта, што може да доведе до несоница и топли бранови. Многу жени во менопауза се здебелуваат, и покрај тоа што не јадат повеќе отколку порано. Ова е нормално, бидејќи со возраста, мускулната маса се губи и метаболизмот се забавува. Затоа жените кои го минуваат овој период треба да го намалат внесот на калории.

Менопаузата е уште една добра причина за жените да водат здрав живот со:

– имаат урамнотежена исхрана, со малку маснотии и високо ниво на калциум за зајакнување на коските и заштита на срцето
– вежбајте редовно, намалете ја вознемиреноста, стресот и пазете се од срцеви заболувања
– престанете да пушите, за да спречите срцеви заболувања и ненадејни топли бранови
– избегнувајте алкохол, со цел да ги намалите ненадејните топли бранови

Ако се обидете да го следите сето погоре, тоа ќе ви помогне да ги намалите непријатните ефекти на менопаузата врз телото.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0

ФОТО: 30 ИТЕРЕСНИ И ПО МАЛКУ КОМИЧНИ СЛИКИ – 12 ДЕЛ

Преслатко куче обожава да плива а сопствениците мораат да го „подмитуваат“ за да излезе од базенот