in ,

Храна која го штити телото од лоши вибрации – Што да јадете за да се чувствувате полни со енергија

Можете лесно да го доведете во ред расположението, здравјето и енергетскиот баланс со помош на храна што е добра според фенг шуи! Треба да ја јадете оваа храна.

Подобрете го вашето расположение со избирање на вистинската храна за фенг шуи. Она што го јадеме има големо влијание врз енергијата на нашето тело. Целата храна носи пораки врз основа на фреквенцијата и има способност да ги промени нашите енергетски вибрации, од негативни во позитивни.
Ви го претставуваме вистинскиот избор на храна за фенг шуи за умот, телото и душата. Овие состојки се добро познати по зголемувањето и поттикнувањето на емоциите како позитивност, среќа или радост. Фенг шуи храната е исто така многу здрава и затоа треба да најде место во вашето дневно мени.

КАФЕ
Кафето е светски познат пијалок во борбата против заморот, а исто така има позитивно влијание врз расположението на луѓето, правејќи ги посреќни и порелаксирани. Многу студии покажаа дека и кафето со кофеин и кафето без кофеин се одлични за да се чувствувате подобро и да се подготвите за тој ден.

ЧАЈ
Сеуште нема научни докази за да го поддржат ова тврдење, но холизмот ја промовира потрошувачката на следниве чаеви: нане, камилица, роза, лаванда или маточина, поради нивната способност да го подобрат расположението, да го релаксираат телото и да го смират умот.

АВОКАДО
Авокадото е овошје кое содржи хранливи материи, како што се влакна, здрави масти и микронутриенти за кои е познато дека го подобруваат расположението и го зголемуваат нивото на енергија.

БАНАНИ И БОРОВИНКИ
Бананите содржат амино киселина триптофан – протеин што човечкото тело потоа го претвора во серотонин – клучен хормон кој го подобрува расположението, ја зголемува среќата, н makes прави порелаксирани и има исклучително позитивно влијание врз целокупната човечка благосостојба.
Боровинките имаат витамин Ц кој помага да се намали нивото на стрес, а исто така се полни со флавоноиди, кои се одлични за спречување на лошото расположение и депресија.

ОВЕС
Овој популарен и високо препорачан појадок содржи влакна, железо и селен, кои се многу ефикасни за подигнување на расположението.

ОРЕВИ И СЕМИЊА
Оревите се полни со важни минерали кои помагаат за менталното здравје, како што се селен, бакар, магнезиум, манган и цинк, а исто така помагаат да се заменат витамините Б, кои се клучни за расположението. Семките од лен, чиа, коноп, тиква и орев се одлични извори на омега-3 масни киселини кои го зголемуваат расположението, а покрај тоа, студиите покажуваат дека кашу оревите имаат еквивалентни ефекти како терапевтска доза на седативи.

ЛОСОС
Масните риби како лососот се полни со омега-3 масни киселини, кои се многу корисни во состојби како што се депресија, биполарно растројство и шизофренија, поради нивната способност да ги стабилизираат нарушувањата на расположението.

ФЕРМЕНТИРАНА ХРАНА
Некои истражувања наведуваат дека пробиотиците во ферментираната храна служат како врска помеѓу цревата и мозокот, и затоа имаат позитивен ефект врз функцијата на мозокот, како и врз расположението, однесувањето и нивото на енергија на луѓето што ги консумираат.

ТЕМНО ЧОКОЛАДО
Дефинитивно најпопуларната храна кога станува збор за влијанието врз расположението и зголемувањето на нивото на среќа поради серотонин (хемикалија за добро чувство) и неговата способност да ослободува ендорфин во мозокот, што резултира со зголемено задоволство и позитивно влијае на благосостојбата.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 19 АВГУСТ 2021 ГОДИНА

Што прави типов пред колата?