in , ,

На што да внимавате ако имате пеги и флеки на кожата

Ако имате пеги на лицето и сте склони кон дамки од сонце, мора да обрнете посебно внимание на тоа во текот на летните месеци.

Ако имате пеги, треба да и се заблагодарите на вашата ДНК. Имено, според дерматолозите, пегите се од генетска природа. Сепак, вие не сте родени со нив (бебињата, на пример, немаат пеги), туку сте родени со ген и предиспозиција за нив. И додека ви треба малку сонце за да добиете пеги, тие не се нужно знак за оштетување од сонцето. Направени од меланин, пегите се всушност многу неефикасен слој на природна заштита од сончевите зраци, што објаснува зошто луѓето со посветли типови на кожа ги имаат. Всушност, MRCI генот кој го контролира присуството на пеги е истиот тој што ја одредува црвената коса. Иако треба да ги прифатиме нашите пеги, ние исто така треба да се грижиме за нашиот тен и заштита на кожата.

Дерматологот Дебра Џалиман дава совети за нега на кожа со пеги:

– Црвенокосите и русокосите луѓе почесто имаат и развиваат пеги, бидејќи обично имаат посветла кожа која е повеќе склона кон изгореници од сонце. Пеги или не, важно е да направите се што можете за да ја заштитите кожата од сонце. “Изгореници од сонце е начинот на кој вашата кожа реагира на оштетување предизвикано од УВ зраци”, објаснува д -р Џалиман. „Оваа штета може да предизвика брчки, флеки на кожата и промени во клетките на кожата кои подоцна можат да станат рак на кожата.

– Ако имате кожа склона кон пеги, веројатно сте забележале дека овие дамки стануваат поизразени и побројни откако ќе поминете извесно време на сонце. Затоа, ограничете ја изложеноста на сонце од 10 до 16 часот. Ова ќе го намали изгледот на дополнителни дамки и ќе ве заштити од негативно УВ зрачење. И ако треба да бидете на отворено во овие периоди, задолжително користете крема за сончање. „Кремите за сончање вклучуваат креми за сончање, капи со широк обод и облека со вграден заштитен фактор“, објаснува д-р Џалиман, истакнувајќи дека добрата крема за сончање треба да има заштитен фактор од 30 или повеќе, треба да биде водоотпорна и да ги блокира и УВА и УВБ зраците На „Препорачувам минерални (или физички) креми за сончање наместо хемиски.

– Ако имате пеги, ќе мора да ја прилагодите вашата рутина за нега на кожа. Според д-р Џалиман, производите базирани на ретинол може да бидат незгодни ако го имате овој тип на кожа. Таа верува дека користењето ретинол може да ја направи вашата кожа почувствителна на сонце, и додава дека ако ја користите формулата за ретинол, тоа треба да го правите само ноќе.

– Секој треба редовно да ја проверува својата кожа за можни промени во младоста или други знаци на рак на кожата. Сепак, на луѓето со пеги им е потешко да одредат кои кафеави дамки се проблематични. Како по правило, д -р Џалиман вели дека треба да запомните дека дамките се прави, не се подигнати, изгледаат пржен или светло -кафеав, и генерално не се менуваат по големина и граници. Исто така, тие се потемни во лето и посветли во зима. Од друга страна, младите луѓе се воспитуваат и можат да се променат со текот на времето. Следете ги сите бемки на кожата за промени користејќи ABCDEacronym: асиметрија, рабовите се неправилни, боите се различни, дијаметарот расте и растот на молови. Веднаш јавете се кај вашиот лекар ако забележите некоја од овие промени, бидејќи тие можат да бидат знаци на рак на кожата.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Што прави типов пред колата?

Северна Кореја досега нема ниту еден случај ковид-19, велат од СЗО