in ,

Билки во комбинација со зелен чај кои се корисни и здрави за организмот

Самиот зелен чај е вистински извор на здравје, но ако додадете една од овие корисни намирници во шолја топол пијалок, нивното антиоксидативно дејство се множи!

Екстрактот од семе од грејпфрут, лимон, амла во прав, цимет и гинко се познати по нивното антиоксидативно дејство. Меѓутоа, комбинирањето на овие растенија со зелен чај резултира со уште поголема антиоксидантна активност од едно растение.

Истражувачите веруваат дека синергијата на различни флавоноиди и фенолни соединенија од различни растенија резултира со овој подмладувачки и анти-воспалителен ефект. Затоа, следниот пат, не заборавајте да ја збогатите чашата зелен чај со некои од споменатите зачини и храна.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 6 АВГУСТ 2021 ГОДИНА

Што мислите да ја вратам рубриката на 10 најгледани филмови во кино сали во Америка