in ,

Трик за лимонада која е толку вкусна што ќе ја пиете секој ден од летото!

Ништо не е толку освежувачко како лимонадата од мраз, и ако сакате малку да ја „зачините“, навечер можете да додадете малку вотка, џин или бел рум и да си играте со сирупи од ѓумбир, цреша, јагоди или малини. Додадете неколку листови нане, босилек или гранче рузмарин – и ќе добиете пијалок како од бар.

Но, за да го „исцедите“ најдоброто од лимоните, барајте непрскано овошје. На овој начин ќе можете да ја искористите кората и да добиете сензационален пијалок полн со вкусови и ароми. Исечете ги лимоните на четвртини и измешајте ги со рачен стап миксер, а потоа процедете го сокот. За 10 лимони можете да користите чаша шеќер и 6 чаши вода. Мешајте се додека шеќерот не се стопи, а потоа чувајте го во фрижидер три дена. Послужете со парчиња мраз и лимон.

Ако сакате да набавите лимонада што може да остане подолго во фрижидер, направете концентрат. Ќе ви требаат 2 чаши шеќер и 2 и пол чаши исцеден сок од лимон. Загрејте го шеќерот и половина сок од лимон и мешајте додека шеќерот не се растопи и сокот не зоврие. Кога сирупот ќе се излади, измешајте го со остатокот од сокот од лимон и чувајте го во фрижидер. Истурете иста количина вода во половина чаша концентрат и додадете неколку коцки мраз. Концентратот може да стои до 3 недели во фрижидер или 5 месеци во замрзнувач.

Извор: vistina.com.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Луѓето со оваа крвна група се витстински магнет за комарци

Шакира: „Не ги терам децата дома да ја слушаат мојата музика“ (ФОТО)