in , ,

Зошто водата е најголемиот непријател на мачките? – Еве зошто одбиваат да се бањаат

Повеќето мачки не сакаат да се бањаат, а тоа го знае секој сопственик кој некогаш се обидел да избања домашно милениче. Експертите за однесување на животните наведуваат неколку причини зошто мачките не сакаат вода, сепак, постојат некои раси кои уживаат во вода. Сепак, повеќето ќе реагираат крајно негативно на обидот да го „искапат“ своето беспрекорно чисто крзно.

Водата ги прави потешки
Замислете си како лазите во влажна облека и чекате да се исуши. Принципот е сличен кога станува збор за мачки и вода. Кога крзното ќе им се навлажни, тие се чувствуваат тешки и не можат да се движат нормално. Ова е прилично непријатно искуство за животно кое се движи поголемиот дел од времето без никаков напор.

Историја на непријателство
Во историјата на мачките нема ништо што може да ги навикне на интеракција со вода. Нивните предци живееле во суви области, што значи дека океаните или реките не биле пречка со која требале да се соочат.

Непријатен мирис
Мирисот е нивното најсигурно чувство, и иако некое лице не ги чувствува веднаш, хемикалиите во водата му даваат посебен мирис што носот на вашето домашно милениче веднаш ќе го „забележи“.

Негативни искуства
Ако првите неколку пати кога тоа било во контакт со вода било исклучително стресно искуство, веројатно нема да му падне на памет во подоцнежните години да се обиде да се доближи до водата, освен кога е жедно.

Недостаток на контрола
Постои нешто друго што помага да се објасни зошто мачките избегнуваат да се навлажнат, но се задоволни што повторно ќе играат со вода. Во овие случаи, мачките имаат целосна контрола врз ситуацијата, бидејќи седат на суво и можат брзо да избегаат.

Љубители на вода
Постојат исклучоци од секое правило, така што има раси кои сакаат вода. Прв на списокот е Мејн Кун. Нејзиното крзно е водоотпорно, а порано беше задолжена за убивање штетници на бродови, што ја објаснува и причината поради која добро „плива“ во овие води.

Турската Ван мачка има таков афинитет кон вода што многу сопственици бараат базени каде што можат да ја пуштат да плива. Тие толку многу уживаат во водата што го добија името „мачка за пливање“.

Абисинската мачка пристигна во Европа од антички Египет ни помалку ни повеќе на брод. Нивната целосна удобност поврзана со водата веројатно произлегува од тоа прекуморско патување.

Како тогаш можат да бидат чисти?
Бидејќи повеќето мачки немаат водоотпорно крзно или едноставно не сакаат вода, веројатно се прашувате што можете да направите кога ќе се извалкаат многу. И, советот е да се бањаат, а тоа може да биде и незгодно, затоа подгответе основни работи како што се нелизгаќка подлога, специјален шампон, крпи и четка. И со среќа!

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 хороскопски знаци за кои ова лето ќе биде незаборавно

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 22 ЈУЛИ 2021 ГОДИНА