in ,

ИВИНА ТРЕВА – Моќна билка која ќе ви го препороди телото

Ивината трева е многу лековито растение кое расте во нашите планински области.

Се користи во народната медицина за лекување на многу болести, а еве за што е одлична:

  • ги чисти белите дробови и дишните патишта
  • го намалува стресот
  • го зајакнува имунитетот
  • лечи стомачни заболувања
  • го регулира варењето на храната
  • помага при хемороиди

Денес споделуваме со вас неколку квалитетни рецепти од зелена трева:


Рецепт за чај

Додадете лажичка трева од 200 мл топла вода и веднаш покријте ја.
Вирус по 15 минути и пијте чај еднаш или двапати на ден пред јадење.

Рецепт за тинктура
Натопете 20 грама трева од жива во 100 ml алкохол.
Оставете го да отстои две недели и пијте 20 капки до три пати на ден.
Може да консумирате тинктура од тревки од јајце со сок или чај.
Главно се користи за лекување на жолчни заболувања, хемороиди и туберкулоза.

Како да го користите против хемороиди:
Потопете дваесет грама трева од жива во 100 мл коњак.
Оставете две недели.
Против жолчни болести или хемороиди, овој пијалок се пие три пати на ден за 20 капки.

Како да користите трева од жива за зајакнување на телото:
Ако сакате да го зајакнете имунитетот, натопете 20 грама трева од жива во еден литар црвено вино.
Оставете на темно место осум дена.
Пијте една чаша три пати на ден, пред јадење.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Вистината за ЦЕЛУЛИТОТ – Што секоја жена мора да знае

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 16 ЈУЛИ 2021 ГОДИНА