Kорисни совети за нега на кожата преку лето


Големата топлина, покрај тоа што влијае на здравјето, има влијание и на убавината, бидејќи силното сонце и високите надворешни температури ја сушат кожата и ја прават да перута почесто во текот на летото.

Понекогаш прибегнуваме кон несвесно погрешна нега на кожата, а козметолозите и дерматолозите тврдат дека ова најмногу се однесува на тоа колку често се тушираме при најголема топлина.

Еве четири корисни совети за тоа како да ја одржувате кожата здрава во текот на летото.

Бидете внимателни како користите вода

Синоним за добра нега на кожата е честото туширање за многумина, особено кога топлината е неподнослива надвор. И покрај фактот дека е лето, не туширајте премногу често, советуваат дерматолозите.

Како што велат, тоа е грешката што обично ја правиме.

Премногу туширање може да доведе до сува кожа. По туширање, особено во лето, нанесете хидрантно млеко на телото.

Пијте што повеќе вода. Ослободува токсини и овозможува нормално функционирање на организмот. Овошјето и зеленчукот се исто така добар извор на вода, затоа јадете повеќе од оваа храна во текот на летото.

Хидратација на кожата

Експертите советуваат дека во текот на летото не треба да претерувате со богати производи за хидратација.
Според нив, треба да користите хидрантен лосион за лице пред спиење, бидејќи истражувањето покажало дека клетките на кожата се обновуваат побрзо во текот на ноќта.

Производи за нега на кожата

Не е препорачливо да користите неколку различни производи одеднаш, бидејќи може да се појави иритација. Во лето, како што советуваат експертите, на кожата треба да ѝ се дозволи да се одмори.

Наместо неколку различни, користете еден мултифункционален производ.

Умерено со кафе

Во лето, не се препорачува да се консумираат големи количини кафе, бидејќи овој пијалок може да предизвика дехидрација на кожата.

Сепак, тоа ќе биде вистински благодет за вашата кожа ако нанесете производи со кофеин на вашето тело и на лицето. Одлични се против брчки и целулит, но исто така го намалуваат отокот околу очите, што може да биде предизвикано од голема топлина.

Извор: попара.мк

Previous Уклучете на најновиот стрим на Љубиша кој почнува во 13 и 15
Next Јогурт торта од само 5 состојки која го освои интернетот: Мека и воздушеста, освежува за минута

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *