in ,

Знаци кои укажуваат на тоа дека сте поминале премногу време на сонце

Во лето, поминуваме повеќе време на сонце, што може да биде добро и за нашата кожа, особено поради витаминот Д. Но, ако поминете премногу време на сонце, може да се појават некои симптоми. Еве неколку знаци дека сте биле изложени на сончева светлина премногу долго.

Престанавте со потењето
Потењето е природен начин на кој телото ја регулира температурата и нè лади. Ако не се пот откако поминавте извесно време на сонце, а кожата е сува и жешка, тоа може да биде симптом на топлотен удар, што може да биде доста опасно и да ги оштети органите, вклучително и мозокот. Во тој случај, треба да се засолнете од сонцето, по можност во ладилна затворена просторија. Побарајте медицинска помош, а кожата може да ја оладите со ладна вода.

Се појавуваат брчки
Брчките се типичен знак на стареење, но тие исто така можат да бидат знак дека распаѓаат влакна и колаген поради прекумерна изложеност на ултравиолетови зраци. Ако го забележите овој знак кај себе, ограничете го изложувањето на сонце и редовно ставајте крема за сончање.

Имате осип
Осип може да се појави и на кожата, што е поврзано со топлина и прекумерно изложување на сонце. Може да се појават плускавци или црвени испакнатини. Најдобар третман е да останете во ладна просторија и да го одржувате сувиот дел од осипот. Носете лесна облека што не е тесна за да избегнете понатамошно влошување на осипот.

Се јавуваат мускулни болки
Остри болки, грчеви или грчеви за време на физичка активност на сонце обично се знак на грчеви во топлина, што може да биде симптом на исцрпеност на топлина. Потењето на сонце може да го намали нивото на сол и хидратацијата, предизвикувајќи мускулни грчеви при напор. Ако се појават грчеви за време на топлината, седнете на ладно, засенчено место и пијте многу течности. Почекајте неколку часа пред да продолжите со физичката активност за да избегнете топлотен удар. Ако грчевите не исчезнат по еден час, побарајте лекарска помош.

Вие сте збунети и имате вртоглавица
Вртоглавицата и конфузијата можат да бидат знаци на топлотен удар. Топлотниот удар е сериозна здравствена состојба што се јавува ако некое лице е премногу изложено на топлина и сонце, пренесува H1.

Вие сте уморни и несвесни
Ако сте екстремно уморни и несвесни откако сте биле да ставите бранч, може да имате синкопа поврзана со топлина. Синкопа поврзана со топлина се јавува кога некое лице е претерано изложено на високи температури додека го намалува протокот на крв во мозокот. Целата состојба може дополнително да се влоши со дехидрација. Ако ги забележите овие симптоми во себе, одморете се, избегнувајте сонце и пијте многу течности и внесувајте многу електролити.

Имате главоболка и гадење
Избодувачка главоболка и гадење обично се знак што укажува на топлотен удар. Ако ги почувствувате овие симптоми, веднаш побарајте медицинска помош. Повраќање, забрзано чукање на срцето и многу црвена кожа се некои од симптомите на топлотен удар.

Имате грутки или плускавци
Ако ви се појават болни плускавци или нервозни испакнатини на кожата, може да имате симптоми на труење со сонце, што е многу посериозна состојба од изгореници, според The ​​Healthy. Други симптоми на труење со сонце вклучуваат треска, треска и гадење. Ако ги почувствувате овие симптоми, треба веднаш да побарате лекарска помош.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 9 И 10 ЈУЛИ 2021 ГОДИНА

Рацете во лето страдаат најмногу – Ноќен третман за негата на кожата на дланките