in ,

Инстант спас од жештините – Како да се изладите разладите веднаш

Кога температурите се екстремно високи, ако сте надвор или внатре во прегреана просторија без климатизација, применете еден од овие методи, тоа ќе ви овозможи освежување и насочено ладење на вашето тело.

1. Наполнете шише со распрскувач со вода, поставете го спрејот до посакуваниот волумен и често навлажнувајте ги изложените делови од телото.

2. Држете го задниот дел на вратот заштитен, без разлика дали е со шешир или со капа со долг врв. Сензорите за контрола на температурата се наоѓаат во тој предел, така што ладењето на тој дел значи ладење на остатокот од телото.

3. Натопувајте ги школките за уши без престан.

4. Држете пакет мраз или што било замрзнато зад главата.

5. Навлажнете ја косата, цела или само малку, секако зависи од тоа колку жежите. Испарувањето на водата ќе ја олади главата.

6. Лесно натопете капа и ставете ја на главата.

7. Натопете ги ракавите на кошулата. Како што дува ветер, така тоа ќе ве разлади.

8. Ладете ги стапалата често со вода. Носењето тенки чевли во лето честопати доведува до прегревање на стапалата. Можете исто така да натопите чорапи, а со тоа да ги оладите нозете.

9. Навлажнувајте ги вашите зглобови. Правете го ова секој час. Ова ќе ја намали температурата на вашето тело.

10. Туширајте се со ладна вода.

11. Одете на пливање во базен, плажа или море.

12. Пијте многу вода многу често.

13. Овошјето чувајте го во фрижидер.

15. Користете термофор. Непосредно пред спиење, наполнете го со вода и ставете ја во замрзнувач да се олади. и тоа ќе ви помогне да ја регулирате температурата на вашето тело додека не заспиете.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 28 ЈУНИ 2021 ГОДИНА

На која страна од креветот спие вашиот партнер и какво значење има тоа