in ,

Не можете да заспиете поради жештините? – Ова е најголемата грешка која можете да ја направите

Малкумина успеаја да спијат мирно уште една жешка ноќ, иако сме само на почетокот на летото, но експертите предупредуваат дека никогаш не треба да користите вентилатори за да помогнете во борбата против топлината.

Користењето вентилатор ќе предизвика повеќе проблеми отколку придобивки, а први на таа листа се алергии и потенцијално влошување на состојбата кај сите оние кои страдаат од астма или други респираторни заболувања.
„За некои луѓе, вентилаторот за подот или таванот во просторијата им помага да заспијат и да се ладат во текот на ноќта. За други, тоа може да предизвика несоница, напади на астма или да ги исуши нивните очи“, вели експертот за спиење Марк Редик. Тој исто така предупредува како навивачите можат да предизвикаат прашина да се движи низ собата.

„Додека вентилаторот го придвижува воздухот низ просторијата, честопати се крева голема количина прашина, па дури и полен, што продира во вашите синуси. Ако сте склони кон алергии, астма и полен реакции, ова може да предизвика многу проблеми. Вентилаторот треба да се исчисти пред секоја употреба, ако веќе го користите“ – вели експертот. Во исто време, вентилаторот има многу лошо влијание врз кожата затоа што ја суши, исто како и климатизерот. – Постојаните налети на воздухот можат да предизвикаат сува кожа. Телото ја губи способноста за пот и со тоа ја губи влагата. На крајот, кожата останува без нејзината еластичност, така што брчките и линиите лесно се создаваат и изгледате уморно.

„Лосиони и хидратантни креми може да помогнат тука“ – советува Марц и предупредува на друг можен проблем. Имено, некои луѓе не ги затвораат очите целосно за време на спиењето, но секогаш се во еден дел, дури и да е многу мал, сепак отворени.
„Постојаната циркулација на воздухот, поголема од природната, може да ги исуши очите и да доведе до голема иритација“ – објаснува тој.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 26 И 27 ЈУНИ 2021 ГОДИНА

Реалноста позади социјалните мрежи – Инфлуенсерка открива како всушност изгледаат „совршените“ Инстаграм фотографии