Робинзон Крусо од реалноста – Преживеал на пуст остров 30 години далеку од сите кои му пречеле


„Многу работи ми пречеа во општеството, решив да се преселам на пуст остров, далеку од цивилизацијата“, рече Моранди

Мауро Моранди (81) стана познат како Италијанецот Робинзон Крусо откако помина повеќе од 30 години како единствен жител на идиличниот остров Будели покрај брегот на Сардинија. Поранешниот наставник по физичко образование се пресели на островот познат по својата розова плажа во 1989 година, а тој за Би-Би-Си изјави дека отсекогаш бил малку бунтовен.

„Многу работи ми пречеа во нашето општество, решив да се преселам на напуштен остров, далеку од цивилизацијата. Сакав да започнам нов живот близу до природата“, рече тој.

Пред да започне осамен живот, Моранди живееше со пријатели во италијанскиот архипелаг Ла Мадалена, каде што планираа како да заработат пари за да ги финансираат своите патувања. Моранди пристигнал на островот случајно и веднаш се сретнал со островскиот чувар кој планирал да се пензионира.Така тој решил да остане и да се грижи за островот. Сепак, тој беше протеран неколку пати со текот на годините.

Во 2020 година, претседателот на Националниот парк Ла Медлин, Фабрицио Фонесу, изјави за Си-Ен-Ен дека Моранди незаконски ја надградува својата колиба – поранешна радио станица од периодот на Втората светска војна.

„Заминувам во надеж дека Будели ќе ја има заштитата што му ја давав 32 години во иднина.“

За повеќе кликнете на наредниот линк: Робинзон Крусо од реалноста

Извор: srekja.mk

Previous СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 23 ЈУНИ 2021 ГОДИНА
Next Мајкл Пакард – Човекот кој беше проголтан од кит споделува: „Седев внатре во потполен мрак“

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *