Мајкл Пакард – Човекот кој беше проголтан од кит споделува: „Седев внатре во потполен мрак“


Исповед на ловџија од јастог кој излегол од устата на кит со полесни повреди.

Речиси сите медиуми во светот ја пренесоа веста за нуркачот Мајкл Пакард од Провинстаун, Масачусетс, кој пред неколку дена заврши во стомакот на грбав кит за време на лов на јастог. Мајкл почина со полесни повреди, а откако ја напушти болницата раскажа што се случило тој ден. Тоа утро, Мајкл тргна на лов околу осум наутро. Со целосна опрема за нуркање, тој се спушти на приближно три метри од дното кога го начека грбав кит, монструозност која може да биде долга и до 16 метри и тешка приближно 36 тони.

Грбави китови има скоро во сите светски мориња, а се разликува од другите китови со невообичаено долгите пекторални перки.

„Одеднаш почувствував силен притисок и во секунда сè стана црно. Почувствував стегање на мускулите во устата на китот, вели 56-годишниот Мајкл.“

Отпрвин мислеше дека е во вилиците на ајкула, но бидејќи не чувствуваше заби, сфати дека најверојатно станува збор за кит. Но, тоа не го тешеше премногу.

„Бев целиот внатре, во целосен мрак. Мислев дека никогаш нема да излезам, дека сум мртва. Единствено за што размислував беа моите два сина – тие имаат 12 и 15 години.“

Бидејќи бил во костум за нуркање и не видел ништо, Мајкл се мачел внатре. Неговата агонија траеше триесетина секунди и после тоа китот го врати во вода:

„Одеднаш китот излезе на површината и започна да ја тресе главата. Ме фрли во воздух по што слетав во водата. Не можев да верувам – бев слободен и само лебдев.“ Капетанот на блискиот брод, eо Франсис, сведочеше дека китот го избркал Мајкл:

„Имаше неверојатно среќа што беше жив. Го видов како излегува од водата со перки во воздухот и се спушта во водата. Веднаш посегнавме кон него, му го тргнавме шишето со кислород од грбот, по што тој рече: „Joо, бев во устата на китот, не ми се верува о!“ Штом адреналинот се смири, Мајкл почна да чувствува болка, поради што беше пренесен во болница. За среќа, Мајкл не скрши ништо, тој само го измести коленото и истиот ден беше пуштен од болницата.

Извор: srekja.mk

Previous Робинзон Крусо од реалноста – Преживеал на пуст остров 30 години далеку од сите кои му пречеле
Next 4 нови Hitmen 3 гејмплејови на велешанецот Азирус Гејминг

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *