in , ,

Како дома да подготвите изотоничен пијалок

Иако можеби не мислите така, можете да подготвите изотонични пијалоци сами од состојки што ги имате дома.

Двете главни состојки се:

 • јаглехидрати
 • кујнска сол

Јаглехидратите, во основа шеќерот, ги снабдуваат мускулите со енергија, а мала количина сол ја забрзува рехидратацијата. Во суштина, за половина литар вода (500 ml), потребни ви се 2 лажици шеќер (30 g) и една четвртина од лажичка сол.

Поентата е дека течноста се внесува со соодносот на состојките што се наоѓаат во организмот. Можете да додадете вкусови по желба или сами да ги промените слатките состојки. Подолу се дадени неколку примери:

– Рецепт 1 –

 • 250 ml свежо исцеден сок од назнаката
 • 250 мл вода
 • малку сол

– Рецепт 2 –

 • 1 лажица исцеден сок од вар
 • 150 мл сок од јаболко
 • 330 мл вода
 • 1 лажица мед или кафеав шеќер
 • малку сол

– Рецепт 3-

 • 3 лажици свежо исцеден сок од лимон
 • 1/4 лажиче ѓумбир во прав
 • 450 мл вода
 • 3 лажици мед

– Рецепт 4 –

 • 500 мл чиста вода од кокос

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Дневен хороскоп за 16.06.2021

Неколку ефикасни трикови како да ги зголемите усните на природен начин