in , ,

Рецепт за совршено студено кафе: Ќе ви стане омилено по првата голтка

Многу љубители на кафе во текот на летниот период, поради високите температури, бараат студена верзија на овој напиток.

Постојат многу рецепти, но важно е да се направи добра основа и потоа да се додаде нешто по ваш вкус.

Што ви е потребно за совршено студено кафе?

-Чаша полна со коцки мраз

-1 чаша сварено кафе, оладено на собна температура

-2 лажици млеко или слатка павлака (по избор)

Подготовка:

Истурете ладено кафе во чаша мраз. Додадете млеко или слатка павлака и нежно промешајте.

Ако сакате, ставете си некој од овие додатоци:

Сладолед

Цимет

Парчиња чоколадо или стопено чоколадо

Свежи листови од нане

Извор: Курир.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

На оние кои се родени во овие три хороскопски знаци животот до август ќе им се промени од корен

Вака македонските познати личности навиваа за Македонија на Европско првенство (фото)