in , , ,

Најпознатиот американски политичар – Беше бездомник, носеше штикли и сите го обожаваа

0

Локалните жители тврдат дека тука има поинаква, послободна атмосфера и чувство на солидарност. Оваа хипи-оаза во конзервативна средина натера многумина да го опишат градот како „необична мешавина на хипи и реднек култура“.

Туристичките пароли и фразите за добредојде обично се обидуваат да стимулираат позитивни емоции и да ги истакнат најубавите работи на тоа место – неговата виталност, живописност, рурален шарм, убавина на природата и слично. Но, некои не се грижат. Еден од нив е американскиот град Остин, чиј слоган е буквално чуден:

„Да го задржиме Остин чуден“.
Сè започна како слоган на деловно здружение кое им помагаше на малите занаетчии и приватни лица во еден мал град во Тексас, а потоа излезе од контрола. Издадени се и налепници за автомобили, маици, очила и туристички водичи низ „чудни делови на градот“. Некои градови, како Портланд и Индијанаполис, се обидоа да го имитираат овој слоган, но само Остин успеа да ја задржи оваа титула. Но, што е толку чудно во Остин? Тешко е да се препознаат и да покажат со прст кон конкретни работи. Жителите на градот и оние што го посетуваат претежно ја опишуваат боемската атмосфера во воздухот, тенденцијата на локалното население да скокне во длабоки и филозофски теми уште на почетокот на разговорот, чувството на отпорност на материјалните, корпоративните и земните.

За повеќе кликнете на наредниот линк: најпознатиот американски политичар

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 12 И 13 ЈУНИ 2021 ГОДИНА

Необичниот пар кој сите го озборуваат – Девојка висока 2 метри се омажи за момче кој нема нити 170 цм