in ,

Вистинскиот рецепт за СРЕЌАТА – Еве кои се нејзините состојки

Оние кои го познаваат аикидо добро го знаат неговиот принцип: главната работа е да се извлечат, пред да тргнеме во напад. Истото правило важи и во психолошкото аикидо: Главната работа е да избегнеме конфликт колку што можеме.

Книгата на психијатарот Михаил Литвак „Психолошко аикидо“ е преведена на повеќе од 300 јазици. Ова се 5-те правила на среќа според неговото разбирање. Кога има расправија во семејството, на работа или со партнери, најважно е прво да се оттргнете, да го разгледате проблемот и потоа да нападнете – доколку е потребно.

Не плашете се од осаменоста
Зборот „осаменост“ во нашите глави создава слика на напуштена личност. Понекогаш се обвинуваме себеси за осаменоста. Ако постојано се жалиме, лошо сме расположени, сите ќе бегаат од нас. Мора да имате храброст да бидете со себе, да разберете кој е вашиот проблем. Осаменоста не треба да ве плаши, бидејќи ни е дадена за да можеме да се разбереме себеси и нашите потреби.

Среќата е во нас
Ако научиме да се радуваме на малите нешта, навистина можеме да бидеме среќни. Бидејќи, ние почнуваме да се забавуваме. Зарем тоа не е главниот знак на среќа? „Не ја бркај среќата. Местото каде што е среќата – тоа си ти “.

Не обрнувајте внимание на навредите и критиките
Ако сте сигурни дека сте љубезна, добра, искрена личност, како можат злобните јазици толку многу да ве вознемируваат? На крајот на краиштата, злобните јазици, по правило, секогаш припаѓаат на навредени и неисполнети лица. Ако таквите зборови ве повредуваат, тогаш поставете си цел што ќе ја постигнете. И тогаш ќе видите дека повеќе не ве интересира што зборуваат другите, затоа што ќе бидете горди на себе и на она што сте го постигнале. Се докажавте.

„Кога мажот нема што убаво да каже за себе, тој почнува да зборува лошо за другите.

Пред сè, треба да се задоволиме
Невозможно е да ги задоволиме сите. Тоа е исто како да се обидувате да дојдете до хоризонтот. Исто така е бескорисно и недостижно. Ако се обидете да се вклопите, ризикувате да се изгубите.
„Не го знам патот до успехот. Но, знам дека патот до неуспех е желбата да ги задоволам сите “.

Не барајте непријатели од страна
Сите најлоши змејови се во нас. Само внатрешните стравови, табуата и подигнатите sидови не спречуваат да напредуваме, остварувајќи ги нашите соништа. Само ние сме виновни за сите неуспеси и никој друг. „Дали сакате да знаете кој е вашиот најголем непријател? Погледнете се во огледало. Грижи се за него, остави ги другите да си одат “.

Веднаш штом ќе го сфатите ова, ќе го прекинете вашиот маѓепсан круг.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Необичниот пар кој сите го озборуваат – Девојка висока 2 метри се омажи за момче кој нема нити 170 цм

ЕСПН: Македонија го има најубавиот дрес на ЕУРО 2020 (ВИДЕО)