in ,

Родителски грешки кои ги спречуваат децата да израснат во здрави и самоуверени луѓе

Родителите кои видливо ги обожаваат своите деца сигурно нема да направат ништо намерно да ги повредат. Но, понекогаш „невините“ работи што ги прават родителите можат да бидат штетни за нивните ќерки и синови.

Би можеле да бидете задоволни што можете да купите која било играчка што вашето дете ја сака или кога ќе го оставите да остане до доцна во ноќта да гледа друга епизода од неговиот омилен цртан филм. Примамливо е да се биде „добар родител“, но ова се стапици во кои не треба да паѓаме. Брајт Сајд издвои некои вообичаени грешки што родителите несвесно ги прават и можат негативно да влијаат на нивните деца.

Секогаш се обидувате да ги спасите вашите деца од неуспех и ризик
За многу родители, гледањето на нивните деца како се обидуваат да решат проблем може да биде вистински предизвик, особено кога знаат дека лесно можат да го решат проблемот за нив. Но, ако се обидете да го „заштитите“ детето од борби, предизвици, неуспеси и ризици, како некогаш ќе научат како сами да се справат со оваа (апсолутно нормална) страна на животот? Тешките и ризични ситуации од кои се обидуваме да ги спасиме, всушност ги учат нашите деца клучни вештини за решавање проблеми, а што е исто така важно, децата учат како да застанат на нозе по падот.

Вие се обидувате да ги постигнете своите сопствени амбиции и да ги занемарите нивните потенцијали
Нашите деца имаат многу повеќе можности отколку што имавме на нивна возраст, па затоа е примамливо за многумина да се обидат да ги преживеат скапоцените моменти од своето детство преку своите деца. Всушност, многу родители паѓаат во оваа стапица и се обидуваат да ги остварат своите соништа преку своите деца, обидувајќи се да ги надополнат сопствените пропуштени шанси. Ова однесување може да ги поткопа соништата и желбите на детето, не дозволувајќи му да го реализира сопствениот потенцијал и да прерасне во успешна и среќна возрасна личност.

Сакате да им дозволите сè
Понекогаш може да биде примамливо да им ги купите на своите деца сите работи што не сте ги имале како дете. Денес можеме на нашите деца да им обезбедиме толку многу: купишта фенси облека и играчки, раскошни забави и одмори. Можеби звучи како совршено детство, но тоа е само илузија. Па, зошто е лошо за децата? Прекумерното уживање може да ги натера децата да мислат дека материјалните работи се клучни за среќата, а како возрасни може да почнат да чувствуваат дека едноставно не вреди ако ги немаат најновите гаџети, автомобили или нешто трето.

Ги кршите сопствените правила
Поставување правила, но потоа менувањето на мислењата и нивното кршење може да ве претвори во неконзистентен родител кој нема овластување. Според експертите, ова неконзистентно однесување може да доведе до тоа децата да прераснат во луѓе без свој идентитет. Во иднина, тие ќе имаат потешкотии да се дефинираат себеси и поради ова може да се чувствуваат несигурни. Значи, да се биде постојан родител кој знае да заземе став е клучно за воспитување на среќно дете.

Вие ги потценувате тешкотиите во учењето на вашето дете
Кога вашето дете поминува премногу време во решавање на математички проблем, не го нарекувајте мрзливо или немотивирано. Понекогаш нашите деца можат да имаат потешкотии во учењето, кои не зависат од нивниот напор и мотивација. Ако забележите дека вашето дете се бори да го совлада материјалот, можеби не е лошо да побарате мислење од експерт.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Хит фризурата од ’90-тите повторно главен тренд ова лето

Готвење риба на скара – Кои кулинарски грешки доведуваат таа да се распаѓа