in ,

Семките од лубеница се корсини – Помагаат во чистење на бубрезите, кардиоваскуларни болести и воспаление на простатата

Лубеницата е многу здрава, богата со многу хранливи состојки, а покрај тоа е многу освежувачка и идеална за топлите летни денови.

Сепак, повеќето луѓе ги одбива семето од лубеница кога го јадат ова слатко овошје. Семето од лубеница е здраво, иако ќе се согласите, не е толку вкусно како лубеницата. Сепак, нутриционистите ве советуваат да го јадете заедно со овошје бидејќи е богато со протеини, витамин Б, магнезиум, мононезаситени и полинезаситени масти. Семето на разни плодови генерално е добро за здравјето, но семето од лубеница е starвезда меѓу семињата поради сите хранливи материи, велат експертите.

Семиња од лубеница и природно чистење на организмот:

1. Природен лаксатив
Јадете лубеница со сите семки, или зачувајте ги и исушете ги за подоцна да можете да направите чај од нив, што помага при постојан запек. Семето лубеница се користи и за лекување на цревни паразити.

2. Чистење на бубрезите
Чајот од семе од лубеница е природен лек за чистење на бубрезите и разградување на камењата во бубрезите. Семето од лубеница има диуретично дејство, го прочистува организмот, ги елиминира насобраните токсини и ја подобрува функцијата на бубрезите. Тие можат да ги елиминираат супстанциите што се акумулираат во бубрезите, формирајќи камења или песок.

3. Кардиоваскуларно здравје
Антиоксидансите се присутни во семките од лубеница, кои имаат корисен ефект врз крвните садови, ги шират, затоа се идеални за луѓе кои страдаат од атеросклероза, висок крвен притисок (хипертензија) или ангина пекторис. Тие се исто така корисни за зајакнување на срцевиот мускул.

4. Нутриционистички вредности
Овие семиња се богати со ликопен, моќен антиоксиданс кој го има и во доматите. Покрај тоа, тие содржат големи количини на магнезиум и цинк. Тие се препорачуваат за луѓе со хроничен замор.

5. За мажи: Овие коски се користат за лекување на воспаление на простатата.
Семето од лубеница го зајакнува срцето, но и сите мускули во телото. Употребата на овие семиња, или во форма на чај или закуски, исто така се препорачува за зајакнување на меморијата и концентрацијата, па дури и за сјајот и убавината на кожата.

Чајот од семе се препорачува и за дијабетичари како ефикасно средство за лекување на дијабетес тип 2.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 8 ЈУНИ 2021 ГОДИНА

Велешкиот гејмер Азирус Гејминг објави нови две видеа