in ,

3 нешта кои морате да ги промените ако немате концентрација додека работите од дома

Работата од дома целосно ги промени нашите животни ритуали и остави трајни последици, па дури и денес, кога помина најсилниот бран на короната, многу компании ја чуваа работата од домашен режим за сите нивни вработени. Сепак, фокусот лесно може да се изгуби додека работите дома, а нашата концентрација ќе биде на минимално ниво.

Во тој случај, прочитајте некои од нашите совети кои ќе ви помогнат да останете што е можно фокусирани и ефикасни додека работите на вашиот компјутер.

1. Тргнете го ТВ-то од работната средина
Донесете активна одлука и отстранете го ТВ-то од околината на вашата работна просторија. Ако имате телевизор, многу е веројатно дека тоа е честопати причина за одложување на работата. Ако го тргнете телевизорот од вашето непосредно работно опкружување, вашата продуктивност неизбежно ќе се зголеми.

2. Изведете мали ритуали
Околината во која работите често има големо влијание врз нивото на продуктивност. Значи, ако работната маса е местото каде што вообичаено извршувате поголем дел од работата, обидете се да ја завршите целата работа на бирото. Вклучете во вашата работа пијалок, како што се кафе, чај или шише вода, ставете ги близу вас. Ако не сте сигурни која околина е соодветна за вашиот фокус, обидете се да запомните како изгледаше кога сте биле последни продуктивни.

3. Распоредете го времето на вистински начин
Одвојте време кога ќе бидете фокусирани. Треба да биде наменет исклучиво за работата што сакате да ја завршите. Треба да го знаете точниот ден и време на почетокот и крајот на работата. На овој начин ќе бидете ментално подготвени за периодот во кој ќе ви треба фокус и концентрација. Доделување на вашето време значи одделување на стресот од работата што треба да ја завршиме.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ВИКЕНД ХОРОСКОП ЗА 5 И 6 ЈУНИ 2021 ГОДИНА

Кокошка присвои мачиња – Тие мислат дека таа им е мајка и се кријат под нејзините пердуви