in ,

7 фази низ кои треба да помине секој брак за да може да опстои

Секој брачен живот има свои предности и недостатоци. Она што е важно е да бидете свесни за тоа. Ниту една заедница не може да биде совршена и во тие моменти кога нешто не мачи, не треба да се откажуваме. Трпението и разбирањето се основниот рецепт за долг и среќен брак.

За да не се откажете толку лесно од заедничкиот живот, добро е да знаете од кои 7 фази се состои секој брак.

Воодушевување
На самиот почеток на заедничкиот живот со партнерот, обично сите се чувствуваме возбудени. Тоа е затоа што конечно го имаме она што го сакаме, сигурни сме во нашата љубов и сето тоа е ново, убаво искуство за нас. Вашиот партнер е идеален за вас, а вие чувствувате љубов и хармонија околу вас. Во тој период, паровите биле толку фасцинирани едни со други што не гледале многу работи.

Презаситеност
Ова е фаза кога ќе започнете да се однесувате пред партнерот целосно опуштено и природно и да се покажете во вистинско светло. Вие започнувате да гледате на вашиот партнер и вашата врска многу по трезвено и објективно. Многу работи ви стануваат појасни.

Аргументи
Кавгите се неизбежни во секоја врска, барем во одреден момент. Почнувате расправија, ги откривате недостатоците и слабостите на вашиот партнер. Можно е да започнете да ги откривате ставовите на вашиот партнер за важни прашања кои не се согласуваат со вашите ставови. Сепак, ова е пресвртна точка, кога треба да постигнете договор за важни работи како што се вашите деца, прашањето за финансии, прашања поврзани со куќата и слично.

Трпеливост
Треба да бидете трпеливи пред партнерот. Разберете дека сите сме родени различни и дека е потребно време да се прилагодиме едни на други. Во оваа фаза, партнерите стекнуваат мудрост, расправиите веќе не се толку драматични и вие продолжувате да ја градите вашата врска.

Почит
Ова е првата фаза на вистинска љубов и среќа. Партнерите не размислуваат на начин да раскинат, но сфаќаат дека тоа е личноста со која сакаат да го поминат остатокот од животот, па затоа вложуваат што е можно повеќе во бракот. Тоа е фаза во која станувате свесни за вашата одговорност кон вашиот партнер.

Фаза на пријателство
Оваа фаза го отвора патот до вистинската убов. Партнерите се зближуваат и стануваат најдобри пријатели. Можете да му кажете сè, а пред него сте тоа што сте.

Фазата на вистинска љубов
Вистинската љубов не паѓа од небото на никого и не доаѓа баш така, но тоа е нешто на што треба постојано да работите. Секоја врска мора да помине низ претходните шест фази за да се достигне вистинска убов. На крајот на краиштата, размислете какви беа браковите на вашите баби и дедовци и колку требаше да вложат во такви врски за да преживеат на крајот.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

РЕЦЕПТ: Вкусен џем од јагоди по традиционален рецепт

Велешанецот Азирус Гејминг и неговиот најнов гејмплеј