in , ,

Возењето велосипед 30 минути дневно го продолжува животот

Покрај тоа што е добро за зачувување на животната средина, поради намалувањето на емисиите на јаглерод диоксид, редовното возење велосипед ги подобрува изгледите за подолг животен век.

Ова е одлична вест за сите оние на кои им е тешко да воспостават рутина за вежбање, а веројатно веќе долго време знаете дека возењето автомобил честопати носи вишок килограми. Знаете што да направите ако сакате да избегнете кардиоваскуларни проблеми, но овој вид рекреација носи и други придобивки.

Кои се придобивките од возењето велосипед и како тоа конкретно го подобрува вашето здравје?

Половина час на ден за долг живот
Пред десет години беше спроведено истражување за животните навики во Тајван, во кое учествуваа 400.000 луѓе. Тоа е процес кој траеше цели 8 години, а резултатите покажаа дека 15 минути возење велосипед на дневна основа е доволно за да се продолжи животниот век за 3 години. Интересно е што испитаниците не се покажаа како одлични спортисти, туку напротив, тие ја препознаа важноста на умерената, но редовна рекреација.

Друга студија, овој пат во Норвешка, даде сличен пресек на ситуацијата. Со анализа на добиениот примерок, истражувачите забележале дека мажите на возраст од 70 до 80 години, кои поминуваат половина час на ден возејќи велосипед или вежбајќи, живеат подолго во просек од 5 години.

Зголемување на мускулната маса и поквалитетен сон
Замена на други велосипеди ги намалува шансите за срцев удар и други срцеви проблеми. Студија спроведена од Американското здружение за срце покажа дека зголемувањето на мускулната маса ја намалува можноста за срцеви заболувања за цели 42 проценти. Сепак, тоа не е крај на придобивките. Вежбајќи ја оваа навика, правилно го насочуваме вишокот енергија, што на крајот на денот носи мирен сон.

Потврда за оваа теза доаѓа од пракса, каде што луѓето кои редовно возат велосипед, или барем вежбаат, покажале подобар сон, во споредба со другите кои водат претежно седентарен начин на живот. Бројот од 8.000 учесници во студијата е сосема доволен за да се донесе валиден заклучок.

Ако сето ова не е доволна причина да размислите во оваа насока, можеби ќе бидете во искушение од зголемената секреција на ендорфин, што не само што го подобрува вашето расположение, туку и го спречува стресот.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 4 ЈУНИ 2021 ГОДИНА

РЕЦЕПТ: Вкусен џем од јагоди по традиционален рецепт