in ,

Подводно торнадо – Неверојатен природен феномен кој ги збуни истражувачите

(ВИДЕО) Во близина на австралискиот корален гребен, популарен меѓу нуркачите, истражувачите неодамна беа сведоци на еден чуден феномен – торнадо што се формираше во близина на морското дно, што отвори прашања за потеклото на овој спектакуларен настан.

Истражувачите од институтот Шмит Океан во Калифорнија, кои истражувале корален гребен крај бреговите на Квинсленд, за време на експедицијата забележале нешто „како подводно торнадо“. Настанот е снимен од камера, а видеото подоцна е објавено на Јутјуб. Очигледно, сите биле изненадени од она што го виделе. Истражувачите прво помислиле дека нивната опрема активирала вртлог.

„Чекај, дали е тоа торнадо?“, Рече еден член на истражувачкиот тим, опишувајќи ја сцената како „магија на вода“.
„Па, не го сторивме ова. Извонредно е. Изгледа како подводно торнадо. „Никогаш порано не сум видел вакво нешто“, рече таа.

Сепак, Калифорнискиот институт подоцна заклучи дека „торнадото“ е предизвикано од „вертикални потиснувачи“ и дека, според тоа, не е природен феномен.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

FIFA 21 СТРИМ: Ливерпул против Челзи 2:0

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 4 ЈУНИ 2021 ГОДИНА