in , , ,

Вкусен десерт: Комбинација на плазма и бајадера

Направете бајадера со плазма, совршена комбинација, а толку лесен и вкусен десерт.

СОСТОЈКИ:

 • 3 јајца
 • 300 гр. шеќер
 • 200 гр. лешник карамела
 • 1 маргарин
 • 300 гр. мелена плазма
 • 100 гр. чоколадо за горе
 • 5 лажици масло

ПОДГОТОВКА:

 • Се варат јајцата и шеќерот на пареа додека не се стопи шеќерот.
 • Се додаваат карамелите потоа.
 • Се додава маргарин кога ќе се стопат, па се става и мелена плазма.
 • Се става во намастен плех и се остава да се стегне.
 • Се топи чоколадо со масло и се става горе смесата.Се лади и се сечат штанглици.

Извор: готви.мк

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

СРЕЌЕН ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 МАЈ 2021 ГОДИН

Познато е на кое место била Македонија во полуфиналето на Евровизија