in , ,

Србија е единствената земја од поранешна Југославија во финалето на Евросонг – Триото Hurricane ја освои цела Европа

Финалето на Евросонг кое ќе се одржи во сабота ќе вклучува само една од земјите од бившите југословенски простори – Србија, откако Словенија, Хрватска и македонија испаднаа од конкуренцијата во прввото полуфинале.

На финалната вечер ќе настапат 26 учесници помеѓу кои Сан Марино, Грција, Молдавија, Исланд, Србија, Албанија, Португалија, Бугарија, Финска и Швајцарија, а од финалето се простија Естонија, Чешка, Австрија, Полска, Грузија, Латвија и Данска и директните финалисти Велика Британија, Италија, Шпанија, Франција, Германија и Холандија. Од нив, Италија и Франција.

Триото под името Hurricane кое оваа година ја претставува Србија заработи голем број симпатии и се наоѓа помеѓу главните фаворити за победник на Евровизија.

Извор: srekja.mk

What do you think?

Written by Ljubomir Pepic

Имам 40 години и доаѓам од Велес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0

Најлудиот фризер на светот – Ги стрижи своите клиенти со сатар, пила и чекан

Исланд на много земји оддржа лекција на овогодишниот Евросонг по Музика иако се мала земја и имаат помалку жители Македонија